Serwis łodzi motorowych. Co psuje się najczęściej?

Taurus Sea Power

Nawet najlepsze łodzie motorowe, podobnie jak wszystkie inne maszyny, mogą ulegać awariom. Ich przyczyną może być po prostu zużycie części łodzi czy jej nadmierna eksploatacja. Przy każdym podejrzeniu awaryjnego działania motorówki powinno się zgłosić z nią do profesjonalnego serwisu, gdyż niesprawna łódź na wodzie oznacza duże ryzyko. A oto jakie są najczęstsze awarie motorówek.

Silnik łodzi motorowej

Na wstępie warto powiedzieć kilka słów o silnikach w motorówkach, bo tego kluczowego elementu wyposażenia mogą dotyczyć awarie. Możemy tu wyróżnić silniki zaburtowe oraz mniej widoczne silniki stacjonarne (wbudowane). Napęd łodzi może być spalinowy (paliwem jest np. olej napędowy lub benzyna) albo elektryczny. W tym drugim wypadku łódź jest napędzana przez akumulator. Silniki zaburtowe nie tylko są tańsze, ale też mniej zapłacimy za ich serwisowanie. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli będziemy dbać o silnik motorówki poprzez np. zabieranie jej na regularne przeglądy do serwisu łodzi motorowych, unikniemy poważnych awarii i kosztownych napraw. Punkty serwisowe, zarówno takie dla wszystkich motorówek, jak i dla modeli wybranych producentów, działają dziś na terenie całego kraju, najwięcej rzecz jasna nad morzem i na Mazurach.

Dodatkowe wskaźniki stanu łodzi

Dobrym pomysłem na uniknięcie niespodziewanych awarii łodzi, zwłaszcza tych mocno eksploatowanych, jest montaż na nich wskaźników zakłóceń parametrów pracy silnika takich jak: wskaźnik temperatury oleju, wskaźnik ciśnienia wody w układzie chłodzenia, wskaźnik spalania stukowego, wakuometr, wskaźnik ciśnienia paliwa, różnicowy wskaźnik ciśnienia paliwa, pirometr. wskaźnik ładowania akumulatora, wskaźnik stanu naładowania (woltomierz) lub wskaźnik pojemności akumulatora, rozchodomierz paliwa, licznik motogodzin. Oczywiście, nie trzeba montować ich wszystkich, gdyż niektóre z nich są przeznaczone do wybranych rodzajów silników. Jak podpowiada też nasz ekspert z firmy Taurus Sea Power: ciekawą opcją jest montaż na łodzi dodatkowego, pomocniczego napędu. Takie rozwiązanie pozwala np. bezpiecznie dopłynąć do brzegu w razie awarii silnika.

Co się psuje w silnikach elektrycznych?

W silnikach elektrycznych, bardzo popularnych wśród użytkowników motorówek, najczęściej psują się takie elementy jak szczotki, simeringi, uszczelki. Każda taka usterka powinna być jak najszybciej naprawiana, aby nie doszło do poważnego uszkodzenia silnika. Przyczyną awarii mogą być też żyłki wędkarskie wkręcające się w śrubę i uszkadzające silnik.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *