Dlaczego wina z Francji uchodzą za najlepsze na świecie?

Francuskie wino

Francja to kraj wina. Produkuje go i spożywa najwięcej w skali całego świata. To Francja jest ojczyzną wina. Tak przynajmniej zwykło się mówić, szczególnie we Francji. Z pierwszym z tych twierdzeń można się zgodzić, ponieważ najsilniejsze tradycje winiarskie faktycznie są we Francji i chociaż inne kraje śródziemnomorskie znacznie pod tym względem Francji nie ustępują, to jednak ona ma palmę pierwszeństwa. Pod względem wielkości produkcji konsumpcji, Francja przegrywa raczej z innymi krajami, najczęściej Włochami, a teza o tym, że to właśnie tutaj po raz pierwszy powstało wino, jest mocno dyskusyjna. Tym niemniej, francuskie wina uchodzą za najlepsze na świecie. Dlaczego?

Długie tradycje winiarskie
Francuskie wino to przede wszystkim tradycja. Jest to tradycja, z której Francuzi są dumni i bardzo pieczołowicie o nią dbają poprzez system specjalny system apelacji. Apelacja to słowo pochodzące od francuskiego słowa apellé, oznaczającego po prostu nazwę. Na bazie tego systemu powstał potem unijny program produktów regionalnych i w związku z tym, że jest on nam lepiej znany, można na jego przykładzie opisać apelacje. Francuskie wina mają prawa do określonej nazwy, na przykład château de Bordeaux, jeśli produkowane są w określonym miejscu, z określonych surowców i w określony sposób, tak samo jak na przykład polskie oscypki. Jeśli ktoś wyprodukuje na mazurach ser o kształcie i smaku podobnym do oscypka, ale użyje do tego mleka krowiego, nie ma prawa nazywać swojego produktu oscypkiem. Kupując francuskie wino z apelacją mamy nie tylko gwarancję, że produkt będzie najwyższej jakości, ale też mamy pewność, że będzie dokładnie taki, jak być powinien.
Najlepsze odmiany i innowacje
Drugą kwestią, która składa się na status francuskiego wina, jest różnorodność oferowany tam win. Jeśli jakiś rodzaj wina istnieje, z bardzo dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ma swoje korzenie we Francji lub przynajmniej jest tam produkowany jego odpowiednik. Związane jest to z faktem, iż to stąd wędrowały najpopularniejsze odmiany winogron i to na winach francuskich swojego rzemiosła uczyli się właściciele winnic z większości zakątków świata. Tutaj też najwięcej eksperymentowano z winami, ponieważ podaż zawsze była bardzo wysoka, a z popytem bywało różnie. Dlatego producenci francuskich win nauczyli się je wzmacniać, nauczyli się tworzyć szybkie w produkcji wina białe, stworzyli wina z bąbelkami, a nawet popsuli wino w kontrolowany sposób i zamiast octu winnego udało im się uzyskać bardzo ceniony koniak.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *