Holowanie na lawecie. Co warto wiedzieć?

Holowanie

Pierwsza rzecz to różnica pomiędzy lawetą i autolawetą. Polega ona na tym, że laweta to przyczepa, na której mocujemy holowane auto, a autolaweta to kompleksowe połączenie samochodu i lawety. Jeśli zależy nam na szybkim i bezpiecznym holowaniu, autolaweta jest z pewnością lepszym wyborem. Nie tylko gwarantuje większą zwrotność, ale także minimalizuje ryzyko zarysowań lakieru i uszkodzenia auta.

Jak prawidłowo transportować pojazdy na autolawecie?

Jeśli zamierzasz sam prowadzić autolawetę, a posiadasz tylko prawo jazdy kategorii B, bardzo istotne jest sprawdzenie masy całkowitej autolawety wraz z pojazdem i osobami, które będą podróżować w kokpicie. Nie może ona przekraczać 3,5 tony, w przeciwnym razie narażasz się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i nałożenie mandatu za spowodowanie zagrożenia w ruchu. Przekroczenie DMC będzie Cię najdrożej kosztować za granicą, gdzie wysokość mandatu sięga nawet kilku tysięcy złotych.

Podczas załadunku samochodu, bardzo ważne jest także odpowiednie wyważenie ładunku, tak aby najcięższa oś pojazdu znalazła się na środku przestrzeni ładunkowej. Przewożone auto zabezpiecza się również za pomocą specjalnych pasów, którymi mocujemy koła, pamiętajmy jednak, aby zamknąć klamry pasów i przewiązać ich brzegi, by nie powiewały na wietrze. Usługa holowania na lawecie

Jeśli zepsuło nam się auto w drodze, najlepiej zrobimy jeśli wybierzemy firmę oferującą kompleksowe usługi. Szczególnie wygodne jest wynajęcie firmy posiadającej równocześnie autolawetę i własny warsztat samochodowy. Dzięki temu, nasze auto zostanie przetransportowane z miejsca awarii i od razu naprawione. Warto również spytać czy możemy liczyć na udostępnienie auta zastępczego, które pozwoli nam kontynuować podróż.

Jak radzi pracownik z firmy Pomoc Drogowa StarczewskiPamiętajmy, że holowania na autolawecie często jest jedyną dozwoloną formą transportu uszkodzonego auta. W myśl przepisów, zabrania się między innymi holowania na lince pojazdów o niesprawnym układzie kierowniczym lub hamulcach, a także samochodów z przyczepą. Po autolawetę musimy także zadzwonić jeśli auto zepsuje się nam na autostradzie.

Holowanie na autolawecie to w zasadzie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób przewożenia zepsutego auta. Jest polecany szczególnie wtedy, jeśli awaria miała miejsce na ruchliwej drodze albo w przypadku kiepskich warunków atmosferycznych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *