Księgowa czy biuro rachunkowe – co lepsze?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z koniecznością rozliczania z Fiskusem. Oczywiście najłatwiej byłoby zatrudnić księgową, która mogłaby zadbać zarówno o rozliczenie podatków, jak i prowadzenie ksiąg rachunkowych. Takie rozwiązanie jest jednak dosyć drogie i nie każdy przedsiębiorca może sobie na nie pozwolić. Na rynku pojawia się coraz więcej biur rachunkowych, które teoretycznie miałyby rozwiązać problem księgowości małych firm. Czy takie biura są faktycznie opłacalne?

Własna księgowa

Wiele firm, które decydują się na zatrudnienie własnej księgowej, zwraca uwagę na fakt, że takie rozwiązanie pozwala na szybki dostęp do informacji. Rzeczywiście – trudno polemizować z takim argumentem. Warto jednak zauważyć, iż utrata stabilności informacyjnej może mieć miejsce w przypadku tak błahego powodu, jak choroba pracownika. Jeśli księgowa będzie niedostępna, wówczas podejmowanie decyzji finansowych może być znacznie utrudnione. W dobie rozwijania się technologii informacyjnych bieżący przepływ informacji nie jest problematyczny. Dziś kontakt z biurami rachunkowymi nie powinien stanowić przeszkody przed podjęciem decyzji o takiej formie rozliczania się.

Co bardzo ważne – własna księgowa to spory wydatek. Zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika wiąże się z kosztami. Ten fakt należy po prostu zaakceptować. Niestety, przyjęcie do pracy osoby bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy może skutkować ryzykiem utraty firmy.

Biura rachunkowe

Biura rachunkowe, takie jak np. Biuro ABK, zajmują się m.in. bieżącymi rozliczeniami z Urzędem Skarbowym, Głównym Urzędem Statystycznym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto, co może mieć główny wpływ na decyzję współpracy z taką placówką, ich działalność opiera się także na bieżącym doradztwie. To oznacza, że tego rodzaju biura są w stanie w całości zdjąć z klienta obowiązek kontaktowania się z różnego rodzaju instytucjami. Pomoc grupowa (w biurach rachunkowych zatrudnia się kilka lub nawet kilkanaście osób) jest zawsze bardziej profesjonalna i szybka niż w przypadku jednoosobowego wsparcia.

Bardzo ważną zaletą przemawiającą za wyborem biura rachunkowego jest odpowiedzialność za błędy księgowe. Jeżeli pomyliła się księgowa, można ją obciążyć wyłącznie w kwocie wynoszącej trzykrotność jej wynagrodzenia. Jeśli za błąd odpowiada biuro, wówczas można dochodzić naprawy wszelkich powstałych szkód. Wybór rzetelnego partnera jest niezwykle ważny. W ostateczności odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym ponosi przecież reprezentowana przez księgową lub biuro firma.

Skorzystaj z usług biura rachunkowego Szczecin ABK

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Ja jestem zdecydowanie po stronie biur rachunkowych. Tam siedzą profesjonaliści, którzy się doszkalają i na co dzień interesują zmianami. Takiej typowej ciepłej posadki księgowej bym nie dał nikomu bo nie mam aż takiego zaufania. Osobiście wybrałem biuro Maciej Godlewski i nie mam żadnych problemów z księgowością.

  2. Ja zdecydowanie wolę biuro rachunkowe. Nie dość, że wychodzi to taniej to jeszcze odpowiedzialność na nich spoczywa. Wystarczy znaleźć naprawdę dobre biuro z fachowcami i problem z głowy. Ja rozliczam się w Sosnowcu z biurem Kasprzyk i Niziołek. Kiedyś kolega mi polecił ich i tak zostałam już na stałe jak na razie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *