Łazienkowa armatura – czy rzeczywiście dominuje minimalizm?

Łazienkowa armatura

Trudno powiedzieć, czy w kontekście armatury łazienkowej dominuje minimalizm, ale niewątpliwie cieszy się on coraz większym powodzeniem. Wiąże się to nie tylko z upodobaniami estetycznymi użytkowników łazienek, ale również z nowymi rozwiązaniami technicznymi w połączeniu z elektroniką.

Kiedyś do elektronicznych wynalazków łazienkowych należały między innymi termostaty. Obecnie nie jest już niczym nowym kran do umywalki lub spłuczka działające przy pomocy fotokomórki. Również automatyczne regulatory temperatury strumienia wody nie budzą już zdziwienia. Zacznijmy jednak nie od elektroniki ale od designe’u.

Wygląd

Oczywiście w tym względzie daje się zauważyć duże nastawienie na formy minimalistyczne i przemyślane kompozycyjnie, dotyczy to zwłaszcza kranów, przy których niekoniecznie musimy manipulować dłonią – coraz częściej wystarczy tylko dotyk przycisku lub sensora, podobnie jest ze stelażami podtynkowymi do wc, są praktycznie niewidoczne.

Nadal widoczne jest upodobanie klientów do kranów chromowanych, mimo to coraz częściej kupowane są białe, albo o powierzchni porowatej. Kształty są subtelne i w zależności od upodobania owalne lub kanciaste. Oczywiście ten poziom designe’u kranów wiąże się nieodłącznie z oszczędzaniem wody, czyli perlatorami. Co ciekawe niektóre z perlatorów wyposażone są w kolorowe świetlne diody, co może uprzyjemnić na przykład kąpiel.

Również, mimo rozmaitych funkcji, i baterie kabin prysznicowych można kupić zaprojektowane minimalistycznie.

Niekoniecznie bardzo popularne ale dostępne

Jest już na rynku akcesoriów łazienkowych wiele propozycji, które może nie są jeszcze w powszechnym użytku, ale wiele wskazuje na to, że niebawem to nastąpi.

Pierwszy to deszczownice do kabin prysznicowych lub do wykorzystania nad wanną. Tworzą one regulowany natrysk o szerokiej powierzchni. Mogą być deszczownice prostokątne lub okrągłe. Mają one możliwość regulacji struktury natrysku od silnego „deszczu” po „mżawkę”. Deszczownica jest prosta w montażu – nierzadko wystarczy ją tylko kupić i podłączyć w miejsce „słuchawki” prysznicowej.

Natomiast nie są jeszcze standardem armatury zapewniające hydromasaże (na przykład dysze masujące) ale niebawem staną się pewnie nie mnie popularne niż deszczownie.

Kupując wannę z hydromasażem wyposażonym w mechanizm elektroniczny należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach przed przebiciami prądu. Jeśli nie odpowiada nam mechanizm sterowany elektronicznie to możemy zakupić wannę z pneumatycznym.

Zatem zgodzić się należy z tym, że minimalizm w aspekcie łazienkowej armatury cieszy się dużą popularnością, mimo to jest spora grupa użytkowników łazienek, która chętnie powraca do klasyki, choćby stylu vintage.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *