Wykładziny w rolce kontra płytkowe – które są lepsze

wykładzina

Wykładziny wracają do łask. Jeszcze do niedawna wydawały się reliktem dawnych czasów i zarazem symbolem braku gustu osób decydujących się na to rozwiązanie w kwestii urządzania wnętrza – czy to prywatnego, czy przemysłowego.

Coraz więcej osób jednak decyduje się na wykładziny z powodu ich wytrzymałości, mnogości wzorów, staranności wykonania, a także ceny. Wykładziny dostępne są w dwóch formach: w rolce i w płytkach. Na które jednak najlepiej się zdecydować?

Montaż wykładzin to ten aspekt, którego zazwyczaj nie bierze się pod uwagę podczas wyboru materiału krycia. Wynika to z przekonania, że i tak specjalista zajmie się najgorszą pracą. Jeśli jednak planuje się samodzielnie remontować wnętrze, warto zastanowić się nad tą kwestią. Wykładziny w płytkach wydają się znacznie prostsze w kładzeniu. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo małych fragmentów, które łatwo przyciąć do ewentualnych wystających elementów. Równocześnie jednak mniej dokładne osoby mogą mieć problem z takim dopasowaniem do siebie poszczególnych płytek, by tworzyły one proste linie. Dlatego o ile pomieszczenie ma regularne kształty, brak wnęk czy słupów lub ścian wspierających, wykładzina w rolce zagwarantuje szybką i prostą pracę. Większa ilość przeszkód natomiast sprawi, że płytki sprawdzą się znacznie lepiej.

Wyglądem wykładzina w płytkach i w rolce niewiele się od siebie różnią, dlatego aspekt wizualny nie powinien decydować przy wyborze. Kryterium natomiast jak najbardziej powinno stanowić ryzyko uszkodzenia wykładziny. Jeśli wykładzina może być podatna na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne (np. w zakładach produkcyjnych) znacznie rozsądniejszym wyborem będzie wykładzina w płytkach, której uszkodzone elementy znacznie łatwiej wymienić na nowe. W przypadku wykładziny w rolce natomiast zadanie jest znacznie trudniejsze, bo wymaga wycięcia odpowiedniego fragmentu, a następnie przycięcia rolki tak, by dopasować nowy fragment do ubytku. To praca trudna, mozolna i wymagająca ogromnej precyzji.

Nie jest możliwe jednoznacznie określenie, jaki rodzaj wykładzin jest lepszy. Można jednak pokusić się o generalizację i stwierdzić, że wykładziny przemysłowe znacznie lepiej sprawdzą się w płytkach, podczas gdy wykładziny biurowe mogą być kładzione w rolce. Jednakże ostateczna decyzja powinna zostać podjęta na podstawie pozostałych wspomnianych wcześniej kryteriów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *