Najważniejsze filtry w aucie

filtry w aucie

W przypadku samochodu trwałość podzespołów uzależniona jest od tego, jak się o nie dba. Dużo zależy również od ogólnych warunków eksploatacji. Oczywistą rzeczą jest to, że samochody wykorzystywane do jazdy w terenie są inaczej obsługiwane niż te, które jeżdżą przede wszystkim po mieście. W każdym samochodzie znajdują się filtry – powietrza, paliwa, oleju i kabinowy. Do czego służą?

Filtr olejowy

Zadaniem filtru olejowego jest wypłukiwanie i odprowadzanie zanieczyszczeń oraz ubocznych produktów spalania. Zanieczyszczenia te muszą zostać zatrzymane, gdyż w przeciwnym wypadku przyspieszają proces zużywania się silnika. Filtr oleju odpowiedzialny jest także za magazynowanie zanieczyszczeń. Wygląda on jak zwykła puszka i wymienia się go przy okazji wymiany oleju. Przy czym interwał wymiany oleju z filtrem nie powinien być dłuższy niż 15 tysięcy kilometrów i to niezależnie od posiadanego modelu samochodu. Jeśli auto nie jest aż tak eksploatowane, olej i filtr należy wymieniać raz na rok. Dobre filtry olejowe (i nie tylko) znajdziemy przykładowo w ofercie sklepu internetowego Buwar.

Filtr powietrza

Innym filtrem, z którym spotkać się można w samochodzie jest filtr powietrza, przez który przepływa kilka tysięcy litrów powietrza na litr spalanego paliwa. Sprawny filtr powietrza jest w stanie oczyścić powietrze w niemal 100% z cząstek zanieczyszczeń. Filtr ten wymienia się raz na rok lub co 20 tysięcy kilometrów. W Polsce z uwagi na spore zapylenie, przepustowość filtra powietrza jest często mniejsza. Przekłada się to na pogorszenie ogólnych osiągów silnika. Zadaniem filtra kabinowego jest z kolei oczyszczanie powietrza z roztoczy czy pyłów smogowych. To szczególnie istotne dla alergików i osób, które posiadają małe dzieci.

Filtry kabinowe i gazowe

Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów kabinowych. Klasyczne posiadają przegrodę wykonaną z włókniny, a te bardziej rozbudowane zawierają dodatkowo węgiel aktywny, który zatrzymuje różnego typu szkodliwe gazy. Filtry kabinowe wymienia się raz na rok bądź razem z filtrami powietrza. Zadaniem filtru paliwa jest odseparowanie zanieczyszczeń, które wędrują z paliwem do silnika. Wymieniać należy go raz na 100 tysięcy kilometrów. W przypadku silników Diesla jest to 30 tysięcy kilometrów i to przed zimą. Ostatnim rodzajem filtra samochodowego jest filtr gazu, którego zadaniem jest oczyszczanie gazu LPG trafiającego do układu wtryskowego. Filtry gazowe mogą filtrować fazę ciekłą lub gazową. Wymienia się je raz na rok lub co 20 tysięcy kilometrów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *