Zakup samochodu używanego – na co zwrócić uwagę?

Zakup samochodu używanego

W przypadku zakupu samochodu używanego, nie można liczyć na luksusy. Zerowy licznik, żadnych obić i porysowań, pachnąca świeżością tapicerka i wszelkiego rodzaju dodatki. Niestety, o tym trzeba zapomnieć, ale warto wiedzieć, na czym tak naprawdę skupić uwagę. Nie da się bowiem ukryć, że w cenie nowego samochodu można wybrać model większy, lepiej wyposażony, z mocniejszym silnikiem. Jest to duża zaleta samochodów używanych, dlatego wielu, zwłaszcza młodych, kierowców decyduje się na ich zakup.

Odpowiedni budżet i określone potrzeby

Przed zakupem samochodu używanego należy dobrze określić budżet. Oprócz kwoty wydanej na sam pojazd trzeba być bowiem przygotowanym na dodatkowe opłaty. Oczywiście, kupowany model może nie wymagać żadnych poprawek, ale często zdarza się, że jednak należy go w wolnej chwili oddać na przegląd do serwisu. Określenie budżetu to jedno, a dopasowanie samochodu do potrzeb to drugie. Wymagania co do modelu z czasem się zmieniają. Młody kierowca, który dopiero odebrał prawo jazdy, nie zdecyduje się na duże, rodzinne auto, a pięcioosobowa rodzina nie zmieści się w sportowym coupé. Indywidualne potrzeby należy przedłożyć nad estetykę samochodu.

Samochód z dobrego źródła

Po ustaleniu budżetu i sprecyzowaniu potrzeb wobec pojazdu, należy wybrać zaufane źródło sprzedaży. Może to być zakup od znajomego lub osoby z rodziny. Jest to okazja do dłuższej przejażdżki i rozmowy na temat danego samochodu, a czasem również do negocjacji ceny. Zaufany może być również serwis samochodowy, który dodatkowo świadczy usługi serwisowe, co zapewnia objęcie gwarancją oferowanych modeli. W przypadku zakupu od prywatnych, niesprawdzonych handlarzy, należy mieć się na baczności. Ich nieuczciwe zagrywki można dostrzec na każdym kroku – od odmiennych zdjęć wystawionych w ogłoszeniu, po tuszowanie historii samochodu i podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących kilometrażu.

Oględziny i sporządzenie umowy

Podczas oględzin warto mieć obok zaufanego doradcę – może nim być doświadczony przyjaciel lub znajomy mechanik, który będzie znał się na sprawach technicznych i prawnych. Zawsze można jednak skorzystać z pomocy stacji diagnostycznej, ASO lub niezależnych serwisów, zwłaszcza takich, które są wyspecjalizowane w jednej lub kilku konkretnych markach aut. Przy okazji warto sprawdzić historię serwisową i kartę pojazdu, zgodność numerów VIN, ważność polisy OC oraz dane dotyczące sprzedającego i poprzedniej umowy sprzedaży. Nie można zapomnieć także o jeździe próbnej, podczas której mogą dać się we znaki ukryte wady samochodu. W takich sytuacjach należy nalegać na jazdę jako kierowca, a nie pasażer, aby nie być później zdziwionym usterkami w aucie w rzekomo idealnym stanem technicznym.

„Na koniec, nie mniej istotnym aspektem jest właściwe sformułowanie umowy sprzedaży, w której powinna znaleźć się dokładna data zakupu samochodu wraz z konkretną godziną, kwota i dane sprzedającego, a także deklaracja o autentyczności przebiegu” – wymienia właściciel Auto Centrum Golemo – największego dealera samochodowego w Małopolsce.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *