O koncepcji pompy ciepła z kolektorami słonecznymi

Systemy ogrzewania można w dużym skrócie podzielić na rozwiązania klasyczne oraz innowacyjne. Bardzo często w celu wykorzystania w pełni potencjału danych urządzeń, łączy się je w skomplikowane instalacje.

Dzięki temu, oba komponenty współpracują ze sobą. Może to być działanie wymienne lub też zabezpieczające. Przykładem takiej instalacji są kolektory słoneczne połączone z pompą ciepła.

Ekologia i wygoda

Działania przyjazne środowisku są promowane w mediach oraz w codziennym życiu. Wiele mówi się o efekcie cieplarnianym a także szkodliwym wpływie na środowisko konwencjonalnych elektrowni.

W wypadku ogrzewania, nie mamy jednak wielu możliwości zastępczych. Kolektory słoneczne są bardzo atrakcyjne oraz idealnie promują ,,zdrową energię”. Niestety, same w sobie posiadają stosunkowo niską sprawność. Nie będą zatem dobrym rozwiązaniem jako główne źródło ogrzewania. Spełnią zaś swoją rolę idealnie do mniejszych celów.

Stworzenie obiegu z pompą ciepła może okazać się bardzo korzystne. Cała instalacja składająca się (ogólnie) z pompy ciepła, kolektorów, wymiennika gruntowego, zaworów oraz zbiornika na ciepłą wodę użytkową sprawdza się idealnie w domowych warunkach. Pozwala na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie pomieszczeń. Projekty instalacji wykonywane są w profesjonalnych biurach, przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami.

Dobór komponentów oraz schemat instalacji

Sama koncepcja nie jest nowa i występuje na rynku bardzo długo. Inwestycja w ten typ instalacji to jednak bardzo duże wyzwanie. Wymaga współpracy wielu skomplikowanych urządzeń oraz właściwego zaprojektowania. Działań tych w żadnym wypadku nie jest w stanie wykonać osoba bez odpowiednich kwalifikacji.

Istnieje bardzo wiele biur projektowych zajmujących się kompleksowo inwestycjami z zakresu tych źródeł ciepła. Obliczenia na zapotrzebowanie ciepła, wymiary kolektorów oraz dobór pompy to tylko podstawowe czynności wykonywane przed właściwym procesem projektowania.

Do całości dochodzi odpowiedni montaż sprzętu oraz sprawdzenie instalacji. Jak zatem widać, stworzenie projektu pompy ciepławspółpracującej z kolektorami słonecznymi w żadnym wypadku nie jest łatwe. To zadanie dla specjalistów z zakresu ciepłownictwa oraz energetyki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *