Oszczędzanie przez odzyskiwanie

skup złomu

Człowiek jest istotą, która produkuje ogromne ilości odpadów. Często kiedy wynoszę swoje śmieci, zdarza mi się myśleć o tym, jak ogromne ich ilości produkuje cała dzielnica lub nawet miasto w którym żyję.

Wydaje się, że gdyby nie prowadzono żadnej segregacji lub utylizacji śmieci, to chyba byśmy w nich utonęli…

Wiele materiałów, które pozornie 'zużywamy’, tak naprawdę świetnie nadaje się potem do użycia. Niemniej jednak, aby tak się stało, musimy zdobyć się na wysiłek i dostarczyć odpady w stosowne miejsce. Mówiąc o 'stosownych miejscach’ mam na myśli skupy różnych materiałów. Nie dość, że z chęcią przyjmą one przyniesione przez nas odpady, to jeszcze nam za to zapłacą!

Najpierw weźmy pod lupę skup złomu. Możemy zanosić tam wiele metali, choć to jakie surowce przyjmie lokalny skup zależy oczywiście tylko i wyłącznie od niego. Oto przykładowe ceny, które na dzień dzisiejszy oferują skupy złomu za podstawowe metale:

– Miedź – od 18, 50 zł za kilogram

– Aluminium (puszki) – od 3,80 zł za kilogram

– Żeliwo – od 0,65 zł za kilogram

– Złom stalowy (W-7) – od 0,65 zł za kilogram

Być może celowe zbieranie złomu nie jest wyjątkowo opłacalnym czy też intratnym zajęciem. Niemniej jednak zanoszenie na złom mimowolnie zbierających się odpadów, pozwoli nam odzyskać kilka przysłowiowych 'groszy’ oraz poczynić dobry gest w stronę środowiska.

Miejscem, które także warto odwiedzać jest skup makulatury. Ceny papieru na takich skupach pozostawiają wiele do życzenia (kilogram papieru gazetowego sprzedamy za około 30 groszy za kilogram). Niemniej jednak papier opłaca się sprzedawać, głównie dlatego, że w ten sposób robimy bardzo dużo dla dobra środowiska. Aby nie być gołosłownym, posłużę się konkretnymi danymi. Recykling jednej tony papieru pozwala zaoszczędzić około 26 497,88 litrów wody, 2,5 metra sześciennego przestrzeni w magazynie, zredukować zredukować emisję gazów cieplarnianych oraz dużą ilość energii potrzebną do wytworzenia papieru.

Także skup akumulatorów jest miejscem, do którego warto raz na jakiś czas zajrzeć. Za sprzedanie akumulatora nie dostaniemy zbyt wiele, niemniej jednak w ten sposób także przyczynimy się do rozwijania się rynku surowców wtórnych, a co za tym idzie – do ochrony środowiska.

Wielu naszym odpadom możemy dać swego rodzaju drugie życie odzyskując przy okazji pewną sumkę pieniędzy. Niemniej jednak warto to czynić głównie ze względu na opłakany stan środowiska na naszej planecie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *