Na czym polega natychmiastowa implantacja zęba?

implantacja zęba

Do utraty zębów dochodzi z różnych powodów: czy to z biegiem lat, czy pod wpływem zdarzeń losowych. Pełny i zdrowy uśmiech często bywa częścią samooceny, z racji czego ubytki w jamie ustnej nie są komfortowym, ani przyjemnym doświadczeniem. Obecnie dzięki postępowi medycyny, w ramach protetyki i implantologii istnieje możliwość na skuteczną i szybką odbudowę utraconych zębów. Odbywa się to za pomocą natychmiastowej implantacji zęba, która pozwala na uzyskanie zamierzonego efekt w niemal jeden dzień. Na czym polega i jakie są wskazania do zabiegu?

Jak wygląda natychmiastowa implantacja zęba?

Natychmiastowa implantacja zęba to metoda, która z pewnością zapewnia szybki i pożądany efekt wizualny. Cały zabieg poprzedzony jest dokładną diagnozą i zaplanowaniem procedury przez stomatologa. Dzięki temu jest szansa na wykonanie implantacji w jeden dzień. „Zabieg polega na ekstrakcji zęba, a następnie wprowadzeniu implantu, na którym osadzamy uzupełnienie protetyczne, czyli np. tymczasową koronę. Leczenie wykorzystuje implanty stomatologiczne, które skutecznie zastępują naturalne uzębienia. Co więcej, zabieg jest alternatywą dla implantacji późniejszej, która wymaga nie tylko dokładnego przygotowania, ale także jest procesem wieloetapowym. – jak podkreśla dentysta z przychodni stomatologicznej Artdent. Wykonanie implantu natychmiastowego daje efekt niemal od razu, a tym samym zwiększa komfort pacjenta wynikający z braku konieczności odbycia paru wizyt w gabinecie”. W przypadku implantu natychmiastowego zazwyczaj zakładana jest tymczasowa korona lub most. Wpływa to na możliwość uzyskania efektu naturalnego uzębienia, a tym samym ingerencja w dziąsła i jamę ustną pacjenta pozostaje jednorazowa.

Jakie są wskazanie do wykonania implantu zęba?

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się pod okiem specjalisty i do jej przebiegu potrzebne jest dokładne przebadanie jamy ustnej oraz stanu uzębienia. Głównym wskazaniem do wykonania jest utrata zębów przednich, co wynika z możliwości poprawy w zakresie estetyki. Co więcej, podstawą do przeprowadzenia natychmiastowej implantacji zęba jest odpowiednio zachowany zębodół. Mianowicie, musi być w wystarczającym stopniu otoczony tkanką kostną, a kości szczęki muszą być grube i gęste, aby zapewnić stabilne osadzenie dla implantu. Należy pamiętać o tym, że jakikolwiek rozwijający się stan zapalny w zębodole całkowicie wyklucza możliwość wykonania implantu zęba. W przypadku wykonania zabiegu warto wziąć pod uwagę przewidywania dotyczące możliwości wykonania korony w przyszłości. Implantacja musi być przeprowadzona w taki sposób, aby w późniejszym czasie pacjent miał możliwość modyfikacji lub zmiany implantu bez większych problemów. Natychmiastowa implantacja będzie odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które utraciły zęby w naturalnym procesie starzenia się, ale także jest to dobra metoda dla pacjentów, u których ubytki są przyczyną zdarzeń losowych. Z racji nagłości sytuacji, zabieg implantacji staje się jedyną i skuteczną możliwością poprawy uzębienia.

Czy warto zdecydować się na implant zęba?

Jedną z największych zalet natychmiastowej implantacji zęba jest jej krótki czas wykonania i jednoetapowy przebieg. Ogranicza to leczenie do jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, w związku z czym skraca się czas rekonwalescencji, jak i pacjent ma zapewnioną większą wygodę związana z brakiem narażenia na częsty ból. Co więcej, wykonanie implantu redukuje ryzyko zaniku kości szczęki, co pozwoli na zachowanie układu dziąseł, jak przy naturalnym uzębieniu. Daje to szybki efekt uzyskania naturalnej funkcji zębów, a tym samym z pewnością jest ogromnym walorem estetycznym. Warto zwrócić uwagę na to, jakie konsekwencje niesie za sobą zaniechanie decyzji o uzupełnieniu ubytków. Nie tylko zmniejszy to wygląd zewnętrzny, ale może powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Przy braku nawet jednego zęba, w jamie ustnej występuje nierównomierny rozkład siły, a co za tym idzie, niepełne rozdrabnianie pokarmu. W wyniku tego istnieje możliwość problemów z trawieniem. Implanty są bardzo odpornym i wytrzymałym rozwiązaniem, które wpłyną na możliwość spożywania, takich posiłków jak przed utratą zęba. Co więcej, braki w jamie ustnej mogą negatywnie wpływać na inne zdrowe zęby. Na skutek braku podparcia zęby będą się przechylać i ścierać, a także mogą zacząć się przemieszczać.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *