Podstawowe pojęcia bankowe które powinieneś znać

Każdy z nas czyta gazety oraz artykuły, starając się być na bieżąco oraz orientować się w nowych wydarzeniach. Często łapiemy się na tym, że nie rozumiemy sensu, który autor starał się nam przekazać. Dzieje się tak z powodu nieznajomości specjalistycznych słów lub zwrotów. To samo nas spotyka kiedy chodzi o produkty bankowe, które przecież są przez nas wykorzystywane każdego dnia. Poniżej przedstawimy cztery hasła, które pozwolą na dokładniejsze zapoznanie się z tematyką.

BlueCash i Elixir

BlueCash jest systemem, umożliwiający dokonywanie przelewów natychmiastowych. Ich realizacja to nawet 15 minut. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu firmy pośredniczącej, która posiada wiele kont bankowych. Jak wiemy, przelew w obrębie tego samego banku dochodzi niemal natychmiastowo. Problem pojawia się w chwili, kiedy potrzebujemy dokonać przelewy ekspresowego między dwoma różnymi bankami. W tym momencie z odsieczą przychodzi Bluecash. Polega to na wykonaniu przelewu bankowego na specjalne konto w naszym banku. Na tym etapie środki przekazywane są do operatora usługi Bluecash, który realizuje przelew ze swojego konta. Wybiera w tym celu konto, które zgadza się z kontem docelowym. W ten sposób środki przekazywane są niemal natychmiastowo.

Elixir jest natomiast Elektroniczną Izbą Rozliczeniową, czyli systemem rozliczeń między bankami, który oparty jest na teletransmisji danych. Wykorzystuje on specjalnie wyznaczone bloki czasowe, które znajdują się w przedziale od poniedziałku do piątku (w wyłączeniem weekendu).  Sesje są zależne od wybranego banku. Zazwyczaj są w godzinach 1:30-11:00, 14:30-15 oraz 17:00-17:30. To właśnie wtedy dojdzie nasz przelew.

Cashback i moneyback

Cashback jest usługą, która pozwala nam na wypłatę środków, bez konieczności korzystania z bankomatu. Jego realizacja jest możliwa przy płatności kartą debetową w odpowiednich punktach takich jak stacje benzynowe czy supermarkety. Chęć wypłaty gotówki, musimy zakomunikować w momencie dokonywania płatności.

Moneyback natomiast jest procentowym zwrotem wykonanej transakcji, który zazwyczaj otrzymujemy do południa następnego dnia. Jest usługą tymczasową, powiązaną zazwyczaj z trwającymi akcjami promocyjnymi.

Więcej na temat produktów bankowych znajdziesz na oszczednoscionline.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *