Jakie problemy dotykają nastolatków?

trądzik

Każdy przez to przechodzi i każdy wie, że bycie nastolatkiem nie jest łatwe. To czas, kiedy na twarzy pojawia się młodzieńczy trądzik, a w głowie zaczynają szaleć myśli i uczucia, których wcześniej tam nie było. Z czym zmagają się nastolatkowie i jak im pomóc przez ten trudny czas?

 

Depresja wśród młodzieży

Obserwując statystyki, okazuje się, że młodzieńczy trądzik jest najmniejszym problemem współczesnych nastolatków. Okazuje się, że Polska jest na drugim miejscu w Europie pod kątem ilości samobójstw wśród dzieci. Te zastraszające statystyki powinny dać wiele do myślenia rodzicom i bliskim, którzy mają w swoim otoczeniu młodzież. Problemy, które mają nastolatkowie dla dorosłych niejednokrotnie mogą wydawać się błahe, a nie powinno tak być. Osoby dorosłe, które już przeżyły okres dojrzewania, zapominają często, że niektóre sytuacje są bardzo trudne i łatwo jest im bagatelizować to, o czym alarmuje dorastające dziecko. Pamiętajmy zatem, że to, co dla nas jest głupotą, dla młodego człowieka, który wchodzi w okres dorastania jest to trudne i potrzebuje pomocy. Nie bądźmy obojętni i starajmy się być wyrozumiali!

 

Problemy z samoakceptacją

W ciele nastolatka zaczyna się burza hormonalna, która sprawia, że jego ciało zaczyna się zmieniać. Dziewczynom zmienia się sylwetka, staje się bardziej kobieca, chłopcom zaś zaczyna rosnąć zarost i łamać się głos podczas mutacji. Nie jest to łatwy czas dla dzieciaków, które „przepoczwarzają” się w młodzież. Trądzik niejednokrotnie może być powodem śmiechu u innych, a piskliwy głosik wywołuje salwy śmiechu w klasie. Wspierajmy nastolatków w tym czasie i dbajmy o to, by czuli się ze sobą dobrze. Obserwujmy ich, czy nie pojawiają się problemy związane z odżywianiem – bulimia, anoreksja czy wręcz przeciwnie, zajadanie stresu słodyczami. To na pewno nie poprawi sytuacji nastolatków, a wręcz przeciwnie. Odpowiedzialny rodzic powinien nad tym czuwać i wspierać swoje dziecko w trudnym czasie. Chwalmy je, by czuło się akceptowane i ważne!

 

Edukacja seksualna

Rodzice długo nie chcą dopuścić do siebie myśli, że ich dzieci dorastają, ale trzeba to wreszcie zaakceptować. Wraz z akceptacją tego, należy zadbać o dobrą edukację seksualną nastolatka, który z pewnością jakoś interesuje się tym tematem. Zadbajmy o to, by mógł nam zaufać w każdej sprawie i zapytać o wszystko. Niech nastolatek wie, że seks nie jest tematem tabu i może z rodzicem o tym porozmawiać.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *