Regeneracja kontra zakup nowych części samochodowych

Regenerowanie części

Samochody, nawet najlepszych marek, niekiedy ulegają awarii. Intensywna eksploatacja pojazdów sprawia, że niektóre ich części dosyć szybko się zużywają. Nie zawsze jednak konieczna jest wymiana podzespołów. Aby przywrócić do pełni sprawności dany element można poddać go regeneracji. Czy rzeczywiście warto zainwestować w taki zabieg i zrezygnować z zakupu nowych części samochodowych?

Regeneracja części samochodowych – co to takiego?

Regeneracja polega na jej precyzyjnym oczyszczeniu, sprawdzeniu i naprawie wszystkich komponentów. Jej celem jest przywrócenie części samochodowej parametrów, jakimi charakteryzowała się pierwotnie. Przed regeneracją części specjalista dokładnie ocenia jej stan i podejmuje decyzję, czy zabieg ten jest opłacalny. Bywa, że może ona być tak zniszczona, że w grę będzie wchodzić jej wymiana na nowy element.

W większości przypadków doświadczony fachowiec może dać części samochodowej drugie życie. Dzięki temu kierowca w dalszym ciągu może cieszyć się oryginalnym podzespołem, który działa tak samo sprawnie jak przed usterką.

Jakie części można poddać regeneracji?

Istnieje całe mnóstwo elementów, których wymiana w przypadku awarii nie jest jedynym rozwiązaniem. Regenerowanie części może dotyczyć na przykład rozrusznika, w którym, aby przywrócić pełną sprawność, najczęściej wystarczy wymiana uszczelek i tulei. Podobnie sytuacja wygląda z alternatorem. Instalacja nowych szczotek oraz łożyska pozwala na jego dalsze użytkowanie. Natomiast w akumulatorze zwykle wystarczy uzupełnienie elektrolitu oraz podłączenie go do prostownika.

Powodzeniem kończy się także regeneracja układu zawieszenia. W przypadku wahaczy wymienia się tuleje oraz sworznie. Jeżeli usterka dotyczyć będzie turbosprężarki, zostaną w niej zamontowane nowe łożyska, moduły elektryczne, uszczelniacze czy wirniki.

Dlaczego warto regenerować części samochodowe?

Kiedy kierowca dowiaduje się o awarii części samochodu, pierwszą rzeczą, o której myśli, są duże koszty związane z jej wymianą. Niestety, nowe oraz dobrej jakości komponenty to zazwyczaj spory wydatek. Chcąc, aby auto jak najdłużej sprawnie działało, nie można oszczędzać na ich jakości.

Zabieg regeneracji, w zależności od rodzaju naprawy i reperowanej części, może wiązać się z kosztem nawet kilkukrotnie niższym. Dlatego zawsze warto powierzyć swój samochód fachowcom, np. z firmy Lauber, którzy potrafią przywrócić fabryczne parametry podzespołom i elementom samochodu.

Należy także wspomnieć o tym, że właściciele pojazdów są często kuszeni tanimi zamiennikami części, których cena bywa porównywalna do zabiegu regeneracji. Mimo tego ich jakość oraz żywotność mogą pozostawiać wiele do życzenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *