Restryktory i ich rola w systemach odwróconej osmozy

Global Water

System odwróconej osmozy jest to metoda wykorzystywana do wytwarzania najwyższej jakości wody pitnej. Stosują ją m.in. firmy zajmujące się produkcją wody w butelkach, ale można też mieć taki system w domu i uzdatniać wodę, którą pijemy na co dzień. Jednym z elementów systemów odwróconej osmozy są restryktory, zwane również ogranicznikami przepływu. Jaką pełnią rolę?

Do czego służą ograniczniki przepływu?

Restryktory, jak już wspomnieliśmy, są elementem stosowanym w systemach odwróconej osmozy. To one odpowiadają za prawidłowe działaniu filtru. Wymuszony przez restryktor przepływ wody, decyduje o właściwym opłukiwaniu membrany. Z membrany zbierane są wszystkie zanieczyszczenia, które następnie zostają wypłukane do kanalizacji.

Ograniczniki przepływu wymagają wymiany co kilka lat, zwłaszcza kiedy woda jest mocno zanieczyszczona. Wapń i żelazo mają negatywny wpływ na prawidłową pracę membrany. W końcu mogą doprowadzić do tego, że membrana nie będzie opłukiwana z należytą intensywnością.

Restryktory są podłączane na tzw. „szybkozłączach” , na odpływie brudnej wody z membrany do ścieku. Restryktory mogą różnić się wydajnością – te najbardziej wydajne zapewniają nawet 350-500 litrów wody na dobę.

System odwróconej osmozy a tradycyjne filtry

Czym różni się system odwróconej osmozy (zwany systemem RO) od tradycyjnych filtrów? System RO stosuje membranę w zamian stosowanych w tradycyjnych filtrach sznurków bawełnianych, węgla czy ziemi okrzemkowej. Membrana z półprzepuszczalną błoną zatrzymuje już mikroskopijne zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie. Przez membranę mogą przejść jedynie molekuły H20. Wszelkie zanieczyszczenia zostają kompletnie usunięte z systemu. Również mikroorganizmy, co sprawia, że otrzymujemy sterylnie czystą wodę. Należy zachować szczególną ostrożność podczas montażu systemu odwróconej osmozy, ponieważ może dojść do wtórnego skażeniu układu magazynującego wodę.

Uzdatnianą dzięki membranie wodę można porównać do wody destylowanej. Jednak w odróżnieniu od niej, zawiera cenne dla zdrowia mikroelementy i ma lepszy smak.

Czy dzieci mogą pić wodę osmotyczną?

Wiele osób zastanawiających się nad zainstalowaniem systemu odwróconej osmozy w domu zadaje pytanie, czy wodę osmotyczną mogą pić dzieci? Zdecydowanie tak. Woda kranowa zawierająca chlor i pochodne chloru nie jest dla nich dobra. Wodę osmotyczną można nie tylko pić, ale również stosować ją do kąpieli. Zwłaszcza kiedy maluchy są wrażliwe na chlor i chemikalia zawarte w wodzie wodociągowej. Woda osmotyczna jest również polecana wszystkim dorosłym z osłabionym systemem odpornościowym i każdemu, kto na pierwszym miejscu stawia swoje zdrowie.

Restryktory i systemy RO są dostępne w sklepach zajmujących się dystrybucją, takich jak sklep Global Water. Sklep ten oferuje profesjonalne filtry do wody i wszelkie akcesoria, które zapewniają posiadanie krystalicznie czystej wody.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *