Znaczenie i cechy płaskowników aluminiowych

Aluminium to uniwersalny materiał konstrukcyjny, który w ostatnich latach zyskuje na popularności i sukcesywnie poszerza się jego zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Na rynku dostępne są zarówno blachy, jak i różnorodne profile aluminiowe. Na szczególną uwagę zasługują aluminiowe płaskowniki o wyjątkowych właściwościach i szerokim zastosowaniu. Czym dokładnie się one charakteryzują i do czego się je wykorzystuje?

Właściwości płaskowników aluminiowych

Płaskowniki aluminiowe to elementy wyróżniane na podstawie swojego charakterystycznego kształtu, który przypomina spłaszczony prostokąt. Posiadają one zalety typowe dla surowca, z którego są produkowane. Szczególnie cenione są ze względu na swój stosunkowo niewielki ciężar w porównaniu do innych materiałów, takich jak np. stal. Równocześnie wyróżnia je niezwykła trwałość. Tego typu profile aluminiowe są wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników mechanicznych oraz warunków atmosferycznych. Oprócz wysokiej jakości materiału, płaskowniki aluminiowe charakteryzują się również wyjątkową łatwością obróbki.

Płaskowniki aluminiowe dostępne są w różnych wymiarach, głównie o długości 4000 mm, ale można z nich odcinać również krótsze fragmenty. – Mówi przedstawiciel sklepu internetowego El-Decor. – Oprócz tego można w nich wiercić otwory, a także malować je techniką proszkową. Możliwe jest także ich spawanie oraz cięcie pod kątem, ponadto w zależności od potrzeb bywają one piaskowane, śrutowane, gwintowane czy też toczone. Warto przy tym zaznaczyć, że elementy te można nie tylko łatwo obrabiać, ale i przetwarzać – doskonale nadają się bowiem do recyklingu.

Taka elastyczność płaskowników aluminiowych sprawia, że mają one wiele zastosowań w szeroko rozumianym przemyśle.

Płaskowniki aluminiowe – zastosowanie

Dzięki swojej elastyczności, łatwości obróbki, a przy tym niewielkiej masie i znacznej wytrzymałości, płaskowniki aluminiowe z biegiem lat zyskują na znaczeniu i mają coraz więcej zastosowań w wielu gałęziach gospodarki. Z materiałów aluminiowych chętnie korzysta w szczególności branża budowlana, gdzie płaskowniki wykorzystywane są jako ważne elementy konstrukcyjne. Zazwyczaj stosuje się je w parze z innymi materiałami jako ramy i stelaże różnego rodzaju obiektów, np. okien, ale też rozmaitych przegród, również ściennych. Oprócz budownictwa, płaskowniki aluminiowe znajdują zastosowanie również w szeroko pojętej branży energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem elektroenergetyki. Warto również zaznaczyć, że płaskowniki aluminiowe wykorzystywane są także w branży motoryzacyjnej oraz w wykończeniu wnętrz. Jak więc się okazuje, płaskowniki aluminiowe to niezwykle uniwersalny materiał o istotnym znaczeniu w przemyśle.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *