Rozszerzanie diety a nietolerancja laktozy

Bez laktozy

Rozszerzenie diety małego alergika z nietolerancją laktozy stanowi prawdziwe wyzwanie dla jego rodziców. W takim przypadku stwierdzenie 'jedzenie ma znaczenie’ nabiera całkiem nowego wymiaru. Jak wiadomo każdy rodzic pragnie, aby w tym czasie dostarczać dziecku jak najwięcej witamin i wartości odżywczych, które będą miały pozytywny wpływ na jego rozwój. I choć dieta bezlaktozowa u maluchów wydaje się trudna to wcale tak być nie musi. Poznaj sprawdzone produkty, które pomogą Ci w okresie rozszerzania diety u alergika. Z naszą pomocą przekonasz się, że bez laktozy nie oznacza bez wartości.

Bez laktozy – bez problemu!

W trakcie rozszerzania diety dziecka, u którego stwierdzono nietolerancję laktozy trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, aby mu nie zaszkodzić. Zgodnie z zaleceniami specjalistów ds. żywienia niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jeżeli nietolerancja laktozy została stwierdzona wcześniej to bez problemu możesz zastąpić mleko matki odpowiednią mieszanką dla dzieci.

Warto wiedzieć, że u niemowląt z alergią na laktozę rozszerzanie diety powinno rozpocząć się w takim samym czasie, jak u dzieci zdrowych. Odpowiedni czas na podjęcie tego kroku to ukończony 17. tydzień życia, jednak nie późniejszy niż 26. tydzień życia. U zdrowych dzieci zaleca się kontynuację karmienia piersią tak długo, jak będzie to odpowiadało dziecku i mamie. Podobnie jest z maluchami z nietolerancją laktozy. Wcale nie musisz rezygnować ze specjalistycznych mieszanek dla niemowląt. Mogą one nawet stać się bazą do przygotowywania kaszek, naleśników, zup, a nawet babeczek.

Dieta dla alergika – jakie produkty wybrać?

Rozszerzanie diety u dziecka ze stwierdzoną alergią na laktozę powinno przebiegać bardzo powoli. Chodzi tutaj o stopniowe wprowadzanie nowych produktów – dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć przyczynę ewentualnych reakcji alergicznych. Doskonałym pomysłem dla rodziców jest wykorzystanie znanych już mieszanek dla dzieci. Jednak jakie wybrać, aby mieć pewność, że do organizmu maluszka dostarczane są wszystkie niezbędne wartości odżywcze?

Do najczęściej polecanych mieszanek dla niemowląt z nietolerancją laktozy należą te roślinne. Marka La Mandorle na podstawie najnowszych badań dotyczących żywienia dzieci stworzyła mieszanki, zaprojektowane z myślą o maluszkach z alergiami pokarmowymi. Ich produkty nie zawierają:

 • laktozy,
 • glutenu,
 • soi,
 • oleju palmowego.

Ich białko roślinne zostało opracowane specjalnie dla mieszanek Bebe M. Pochodzi z ekologicznego ryżu i jest hydrolizowane, dzięki czemu skutecznie zaspokaja potrzeby niemowląt. Odpowiednie mieszanki dla dzieci zawierają:

wartościowe oleje roślinne – kokosowy, migdałowy, czy rzepakowy,

 • EPA i DHA pochodzący z alg morskich,
 • minerały – m.in. fosforan wapnia, węglan wapnia, fosforan potasu, chlorek potasu, fosforan magnezu, tlenek cynku,
 • witaminy – m.in. C, PP, B5, E, B2, A, B1, B6, B9, K, B8, D, B12).

Mieszanki dla dzieci w przepisach

Choć w trakcie rozszerzania diety podaje się dziecku różne jedzenie, mieszanki to nadal podstawa jego jadłospisu. Niemowlę może je nie tylko pić ale także jeść w różnych potrawach.

Kaszka jaglana z marchewką i olejem kokosowym

Sposób przygotowania

 1. Kaszę jaglaną ugotuj jak zawsze. Zdejmij z ognia i zostaw pod przykryciem na ok. 15 minut.
 2. W międzyczasie umyj, obierz i pokrój marchewki na paski.
 3. Ugotuj na parze aż do miękkości.
 4. Kaszę dodaj do marchewki i zblenduj.
 5. Dodaj mieszankę dla dzieci, olej kokosowy do smaku i wymieszaj.

Gwarantujemy, że Twój maluch będzie zachwycony!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *