Co stosować na stany zapalne?

Naklofen

Stany zapalne w organizmie jasno wskazują na to, że w naszym ciele zachodzą procesy, które nie powinny mieć miejsca. Czasem stan zapalny jest wynikiem zwykłej infekcji i nie zwiastuje żadnych poważniejszych problemów, jednak jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może być objawem przewlekłej choroby.

Kiedy występuje stan zapalny?

Najczęściej ze stanem zapalnym mamy do czynienia przy różnego rodzaju infekcjach – jest to naturalna reakcja organizmu i nie powinna wzbudzić naszego zaniepokojenia. Podobnie jest w przypadku urazów mechanicznych. Czasami jednak stan zapalny występuje przewlekle i wskazuje na niepokojące procesy zachodzące w naszym organizmie. Stan zapalny to tak naprawdę proces obronno-naprawczy, w którym na pierwszy plan wysuwają się komórki odpornościowe naszego organizmu, które walczą z wirusami czy bakteriami, które zaatakowały nasze ciało. Czasami jednak stan zapalny utrzymuje się znacznie dłużej niż jest to konieczne, a układ immunologiczny dokonuje błędnego rozpoznania komórek. Skutkuje to niebezpiecznym procesem – zdrowe komórki organizmu są postrzegane jako wrogie i tym samym są atakowane przez leukocyty, wytwarzany jest również stan zapalny. Uszkadzane są tkanki i narządy. W konsekwencji rozwija się choroba z autoagresji, czyli choroba autoimmunologiczna; nazwa jasno wskazuje na to, że choroba jest wynikiem agresji organizmu wobec własnych komórek. Jedną z najczęściej występujących chorób autoimmunologicznych jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Niestereoidowy lek przeciwzapalny: kiedy warto?

Na przedłużający się stan zapalny należy jak najszybciej reagować – najlepiej udać się na konsultację do lekarza i wykonywać wszystkie niezbędne badania. Osoby, które mają zdiagnozowaną chorobę autoimmunologiczną powinny w pierwszej kolejności sięgać po niesteroidowy lek przeciwzapalny. Przykładem jest chociażby Naklofen, który stosuje się m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek zmniejsza obrzęk, zapobiega sztywności stawów czy wysokiej temperaturze ciała; to dobry wybór także dla osób, u których stan zapalny jest spowodowany reumatyzmem pozastawowym czy zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *