Co to jest transport door to door?

door to door

Przewóz towarów to zadanie dużo bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Nie wystarczyć umieścić ładunek na pokładzie ciężarówki czy pociągu i dowieźć w wyznaczone miejsce. Po drodze trzeba dopełnić licznych formalności, konieczna może okazać się zmiana środka transportu – im dłuższa trasa do pokonania, tym więcej utrudnień. Dlatego coraz większym uznaniem przedsiębiorstw cieszy się usługa „door-to-door”. Na czym ona polega?

Transport „door-to-door” – co to takiego?

„Door-to-door”, coraz częściej nazywane po prostu „od drzwi do drzwi” to jedna z usług firm transportowych. Polega ona na przetransportowaniu danego ładunku, odebranego „spod drzwi” nadawcy bezpośrednio „do drzwi” odbiorcy. W międzyczasie ładunek nie przechodzi przez ręce innych usługodawców – spedytor, który podejmuje się odebrania towaru czuwa nad jego transportem aż do momentu, gdy adresat pokwituje odbiór ładunku.

– „Do zrealizowania usługi door-to-door dopuszcza się użycie transportu multimodalnego lub intermodalnego – mówi przedstawiciel firmy transportowej Net-CargoOznacza to, że poszczególne etapu transportu wykonywane są przy użyciu różnych pojazdów. W przypadku transportu intermodalnego kluczowe jest wykorzystanie na każdym z tych etapów tej samej jednostki ładunkowej, na przykład kontenera, który przenoszony jest z ciągnika siodłowego na wagon kolejowy lub pokład statku. Zasada jednak pozostaje cały czas ta sama – spedytor podejmuje się kompleksowej organizacji przewozu, poczynając od wszystkich formalności urzędowych, kończąc na dobraniu odpowiednich środków transportu”.

Zalety „door-to-door”

Popularność takiego modelu transportu wynika z jego istotnych zalet, docenianych zarówno przez zleceniodawców, jak i odbiorców ładunku. Przede wszystkim należy wskazać bardzo dużą oszczędność czasu i – przede wszystkim – pieniędzy. Powierzając nasz ładunek jednemu głównemu spedytorowi nie musimy osobiście poszukiwać pomniejszych wykonawców, którzy mogliby zrealizować poszczególne etapy transportu. Zaangażowanie mniejszej ilości podmiotów przekłada się również na niższe całkowite koszty transportu – wynika to między innymi z faktu, że spedytor, profesjonalnie organizujący transport może opłacić realizację poszczególnych etapów podróży ładunku na korzystniejszych warunkach, niż gdybyśmy próbowali zrobić to osobiście. Innym ważnym atutem transportu „door-to-door” jest większe bezpieczeństwo ładunku. Spedytor bierze na siebie pełną odpowiedzialność na towar, nie ma więc sytuacji, w której nie sposób udowodnić, kto jest winny ewentualnym zniszczeniom.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *