Transport kolejowy

W poniższym artykule przeanalizujemy problem transportu kolejowego oraz samochodowego w Polsce. Wymienimy podstawowe wady i zalety każdego z nich oraz spróbujemy przewidzieć jak będzie się kształtowało to zagadnienie komunikacyjne w najbliższej przyszłości.

Jeszcze parędziesiąt lat temu, w Polsce było znacznie więcej czynnych linii kolejowych niż obecnie. Do roku 1990, to właśnie kolej rządziła zarówno jeśli chodzi o przewóz towarów jaki i osób. Wynikało to głównie z bardzo słabego rozwoju pozostałych form transportowych. Ludzie po prostu nie mieli innego wyjścia, niż podróż koleją. Jednak szybki rozwój zarówno samochodów, jak i sieci drogowej spowodował zmianę na miejscu lidera wśród rodzajów metod transportowych. Jeśli dodatkowo dołożymy wyraźne zmniejszenie środków na modernizację istniejących linii kolejowych, jak i brak nowych inwestycji w tym zakresie, oczywistym staje się że kolej z roku na rok coraz więcej traci w konfrontacji z samochodami i transportem drogowym.

Przyczyn takiego stanu należy się dopatrywać w kilku znaczących wadach jakie są przypisane do transportu kolejowego. Chodzi mianowicie o bardzo wolne tempo transportu, które wynosi około 45 km/h dla linii zelektryfikowanych oraz niecałe 35 km/h dla linii spalinowych. Jeśli dodamy do tego ciągle zmniejszającą się gęstość uczęszczanych i działających linii kolejowych oraz konieczność kilkukrotnego przeładunku towaru na bocznicach otrzymujemy odpowiedź, dlaczego coraz więcej przewoźników ucieka ze swoimi towarami na drogi.

Czy więc transport kolejowy nie ma żadnych zalet, na bazie których moglibyśmy budować kapitał który mógłby przyciągnąć do niego ludzi i firmy. Otóż należałoby się skupić na fakcie że koleją możemy przewozić znacznie większe masowo i gabarytowo przedmioty, za relatywnie mniejszą cenę. Wśród dużych przewoźników takich jak kopalnie czy huty, kolej ciągle jest liderem na rynku usług transportowych. Zdecydowaną zaletą transportu kolejowego jest również ekologia. Przeliczając na jednostkową masę transportowanych towarów, kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Fakt ten w zestawieniu z coraz większym lobby organizacji zajmujących się szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego powoduje znaczne poprawienie wizerunku transportu kolejowego. Jeśli dodatkowo, wspomnimy o coraz popularniejszym transporcie kolejowym osobowym, który zyskuje coraz większą rzeszę odbiorców pragnących w komfortowy i szybki sposób przemieszczać się pomiędzy aglomeracjami, zauważymy ogólną tendencję do powstawania z kolan transportu kolejowego w Polsce.

Podsumowując wyraźnie widać że w ostatnich latach, zwłaszcza w Polsce, transport kolejowy przeżywa kryzys, który pomimo coraz większemu gronu zwolenników ciągle nie może podnieść się z kolan. Mamy jednak nadzieję, że pojawiające się ciągle nowe regulacje prawne, zmuszające do coraz bardziej restrykcyjnego przestrzegania norm z zakresu ochrony środowiska i ekologii, spowodują znaczny wzrost popularności właśnie transportu kolejowego.

Oferujemy tanie przeprowadzki z Krakowie – sprawnie i solidnie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *