Jak wyczyścić układ dolotowy?

Ford Sławek

Układ dolotowy to bardzo istotny element każdej systemu napędowego w samochodach zasilanych płynnymi paliwami. Jego główne zadanie to poprawa parametrów spalania paliwa w cylindrach silnika. Specyficzna konstrukcja układu powoduje, że odkładają się w nim zanieczyszczenia, które stopniowo wpływają na pogorszenie warunków pracy układu i zarazem całego silnika. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest oczyszczenie układu. Jak to zrobić?

W jaki sposób dochodzi do zanieczyszczenia układu dolotowego?

Żeby w cylindrach silnika mogło dojść do spalenia paliwa, konieczne jest powietrze. Jego doprowadzenie i niekiedy wstępne sprężenie do zadanie układu dolotowego, który zbudowany jest z podstawowych elementów: filtrów powietrza, przewodów dolotowych oraz kolektora dolotowego. W nowszych jednostkach napędowych układ dolotowy wyposażany jest w jeszcze inne komponenty, w tym zawór EGR ( Exhaust Gas Recirculation), który jest głównym winowajcą osadzających się w układzie zanieczyszczeń. Dlaczego?

– „Zawór EGR odpowiedzialny jest za doprowadzanie do świeżej mieszanki powietrznej wcześniej wyemitowanych przez silnik spalin – mówi przedstawiciel serwisu Ford SławekEfektem tego jest między innymi zmniejszenie temperatury spalania mieszanki powietrzno-paliwowej oraz utlenienie znajdujących się w spalinach niespalonych węglowodorów. Przekłada się to z jednej strony na zmniejszoną emisję węglowodorów i tlenków azotu do środowiska, z drugiej jednak wpływa negatywnie na wydajność silnika”.

Drugim negatywnym skutkiem zastosowania zaworu EGR jest zanieczyszczanie układu dolotowego przez spaliny oraz olej, które razem tworzą tak zwany nagar – ciemną, gęstą maź, która stopniowo odkłada się w układzie dolotowym obniżając jego przepustowość.

Jak wyczyścić układ dolotowy?

Istnieją dwie metody oczyszczania układu dolotowego – bez demontażu i z demontażem. Pierwsza metoda jest prostsza ale też nieskuteczna przy bardzo dużym zanieczyszczeniu układu. Do jej wykonania potrzebny będzie specjalny preparat do czyszczenia układu dolotowego. Pracę zaczynamy od demontażu części układu przed kolektorem ssącym i przy pracującym silniku wprowadzamy do układu preparat, zgodnie z instrukcją producenta. Zauważymy wtedy zmianę obrotów silnika, ale jest to zjawisko normalne. Po wypłukaniu układu gasimy silnik, składamy rozebrane elementy. Warto przy okazji wymienić również olej. Dużo bardziej skomplikowane jest czyszczenie układu z demontażem – dlatego należy decydować się na tę opcję tylko przy bardzo dużym zanieczyszczeniu elementu. Po zdemontowaniu i rozkręceniu kolektora powinniśmy usunąć ręcznie większość nagaru – możemy do tego użyć drewnianych lub plastikowych narzędzi, by nie porysować kolektora. Podobnie jak w przypadku czyszczenia bez demontażu możemy użyć odpowiednich preparatów rozpuszczających zanieczyszczenia – są one bardzo agresywne, dlatego powinniśmy pamiętać o stosowaniu środków ochronnych oraz zadbaniu o dobrą wentylację pomieszczenia. Alternatywną metodą jest wypalenia zanieczyszczeń – potrzebny będzie nam do tego palnik. Dokładne oczyszczenie układu dolotowego w obu przypadkach może zająć nam kilka godzin, jednak warto poświęcić ten czas – po zamontowaniu układu z powrotem zobaczymy dużą różnicę w pracy silnika.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *