Warto szkolić swoje kadry

Funkcjonowanie każdej firmy i każdej organizacji zależy przede wszystkim od tego, jakie kadry ma się do dyspozycji. Najważniejsze, aby posiadać pracowników, którzy doskonale znają się na swojej pracy i dodatkowo posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Oczywiście, umiejętności takie należy poszerzać i powiększać ich zasób. Firma powinna więc dbać o to, aby pracownik był odpowiednio wyszkolony i znał się na swojej pracy. Bardzo popularne ostatnimi czasy stało się szkolenie pracowników, z umiejętności dodatkowych, tak zwanych miękkich, jak również z zarządzania projektami.

Można się zastanawiać, po co szeregowy pracownik powinien potrafić zarządzać całym projektem. Okazuje się jednak, że podczas takiego szkolenia, powinien on nabyć potrzebne mu umiejętności do funkcjonowania w ramach danej grupy i spełniania swojej roli w całej organizacji. Każdy, kto pracuje nad danym projektem, powinien bez wątpienia poznać go od samej podszewki do końca i wiedzieć, w jaki sposób ma on zostać zorganizowany. Najlepiej jest zdecydować się więc na usługi firmy zewnętrznej, która przeprowadzi takie szkolenie dla całego zespołu pracowników.

Nie warto jednak decydować się na szkolenia jednodniowe, ponieważ jest to zwyczajna strata pieniędzy dla pracodawcy. Dobre szkolenie z zakresu zarządzania projektami może trwać nawet kilka miesięcy. Ważne, aby wszyscy przeszli przez całość ścieżki szkoleniowej i na końcu zdali również egzamin praktyczny.

Takie szkolenie składa się oczywiście z kilku różnych etapów:

  • pracownicy poznają umiejętności oraz sposoby na zarządzanie projektami w formie wykładów
  • mogą oni korzystać również często z platform e-learningowych, które są dla nich dostępne przez cały czas i mogą szkolić się nawet w domu
  • najważniejsza jest jednak praktyka – konieczne jest przeprowadzenie ćwiczeń w grupie
  • na koniec całego cyklu szkoleń przychodzi do egzaminu, podczas którego cała grupa realizuje dane zadanie.

Okazuje się, że taki cykl szkoleń może bardzo pozytywnie wpłynąć na cały zespół. Ma to bowiem również znaczenie dla integracji zespołu. Często dopiero w takich warunkach, zespołowi udaje się dobrze poznać i po prostu polubić. W warunkach firmowych nie zawsze jest na to czas. Poza tym, także przełożeni mają wówczas okazję do poznania swoich pracowników i dowiedzenia się czegoś na ich temat. Takie doświadczenia mogą być bardzo cenne w dalszej pracy zawodowej i przy dalszej współpracy. Najlepiej jest oczywiście zdecydować się na usługi firmy profesjonalnej, która posiada już stosowne doświadczenie i odpowiednią wiedzę w danym temacie. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele takich firm szkoleniowych, które oferują swoje usługi prywatnym i państwowym firmom. Można również postarać się o stosowne dofinansowanie, na przykład z Unii Europejskiej, aby skorzystać z takiej formy szkolenia dla swojego zespołu.

Pracownicy są zazwyczaj bardzo zadowoleni z takich szkoleń i doceniają to, że pracodawca robi coś dla nich i dla ich rozwoju. W wielu firmach funkcjonuje to jako nagroda za dobre wyniki całego zespołu.

Publikację przygotowała firma http://www.pmq.pl – profesjonalne zarządzanie projektami to nasza specjalność.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *