Wszawica co to za choroba?

wszawica 1280

Wszawica jest to choroba pasożytnicza, wywołana przez wesz głowową. Tą chorobę trzeba leczyć i nie należy się jej wstydzić, bo w gruncie rzeczy wszawica nie zawsze wynika z zaniedbania, czy złej higieny. W większości przypadków do zarażenia dochodzi przez kontakt z osobą, która cierpi na tę przypadłość.

Co powoduje wszawicę?

Wszawica w większości przypadków dotyczy małych dzieci i dzieci w wieku szkolnym, lecz nie jest powiedziane, że chorobą nie mogą zarazić się starsze osoby. Bywa to rzadkością, nie mniej jednak czasem się to zdarza.

Jednak najczęściej wszawica dotyka dzieci, które mają bezpośredni kontakt z innymi dziećmi. Dzielą się z nimi różnymi przedmiotami takimi jak gumki do włosów, czy grzebień, a także czasem wymieniają się nakryciami głowy. To wszystko prowadzi do rozwoju pasożytów, a następnie do zarażenia wszawicą.

Jakie są objawy wszawicy?

Pierwszym, a zarazem dokuczliwym objawem wszawicy jest świąd głowy. Jest on bardzo uporczywy i denerwujący, w szczególności dla małych dzieci, które cierpią najbardziej. Swędzeniu często towarzyszy zaczerwienienie, a także mogą pojawić się zadrapania lub rany spowodowane częstym drapaniem. Takie rany mogą po czasie doprowadzić do stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych, a nawet grzybiczych.

Jak leczyć wszawicę?

Wszawica daje się we znaki osobą, które się nią zarażą, ale stosowanie się do zaleceń lekarza, może w szybkim czasie zlikwidować problem i pozbyć się tej paskudnej choroby.

Przede wszystkim nie obejdzie się bez preparatów specjalnie przeznaczonych do tego typu schorzeń jak wszawica. Z reguły preparaty dostępne do leczenia, tego schorzenia dostępne są w postaci żelu, szamponu lub kremu, a także lotionu, w które bez problemu można się zaopatrzyć w każdej aptece. Po użyciu preparatu należy dokładnie wyczesać włosy, by zlikwidować martwe już wszy ze skóry głowy, czy przyklejone do włosów.
Należy, także pozbyć się przedmiotów takich jak ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki, a nawet nakrycia głowy, by zapobiec rozpowszechnianiu się wszawicy. Oprócz tego, trzeba wygotować dokładnie pościel pod którą spała osoba zarażona chorobą, a nawet zabawki pluszowe, czy odzież.
Czas potrzebny na całkowite wyleczenie wszawicy, tak naprawdę uzależniony jest od czasu trwania kuracji.

Jak zapobiec powstaniu wszawicy?

Wszawicy w gruncie rzeczy można szybko zapobiec, lub wcześnie ją wykryć stosując się do kilku zaleceń:
• Trzeba często przeglądać włosy dziecka, zwłaszcza, gdy ma ono kontakt z innymi dziećmi np. w przedszkolu, czy na placu zabaw
• Dzieciom, a szczególnie dotyczy to dziewczynek, które z reguły noszą długie włosy, trzeba pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów
• Pamiętać, by dziecko przestrzegało higieny, która jest niezbędna, aby ustrzec się choroby
• Trzeba rozmawiać i tłumaczyć dzieciom, że nie powinny wymieniać się przedmiotami takimi jak gumki, czy spinki do włosów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *