Jakich materiałów używa się do ochrony przed wodą?

Osuszanie budynków jest wykonywane, jeśli budynek był nieprawidłowo zabezpieczony przed wilgocią lub w ogóle niezaizolowany.

Woda wnikająca do ścian i podłóg wyrządza wiele szkód w konstrukcji, jak również doprowadza do powstawania grzyba, groźnego dla zdrowia. Choć obecnie wykorzystuje się doskonałe metody osuszania, to zaleca się, aby dbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową budowli. Dzięki niej można uniknąć kosztów, z jakimi wiąże się osuszanie budynku. Z jakich materiałów przygotowuje się obecnie izolacje przeciwwilgociowe?

Papa

Z papy wykonuje się izolacje poziome i pionowe. Cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz elastycznością, dlatego łatwo się je układa. Ich eksploatacja jest z reguły bezproblemowa. Papa użyta do izolacji jest odporna na promienie słoneczne oraz czynniki chemiczne. Do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych używa się papy na osnowie z włókna szklanego lub polipropylenu, termozgrzewalnych lub samoprzylepnych.

Folia płaska

Izolacje poziome z folii płaskiej wykonuje się z folii o grubości od 0,6 do 2 mm. Izolacje pionowe wykonuje się natomiast z folii polietylenowych zwykłych, zgrzewalnych lub samoprzylepnych. Ich grubość powinna oscylować wokół 0,4-0,5 mm. Do izolacji lekkiej wystarczające są folie polietylenowe zwykłe, które mocuje się do ścian za pomocą taśmy samoprzylepnej lub kleju. Średnie i ciężkie izolacje wykonuje się z polietylenowych folii samoprzylepnych, które przykleja się lub zgrzewa po zagruntowaniu podłoża.

Masy hydroizolacyjne

Wykonuje się z nich lekkie i średnie izolacje przeciwwodne. Wśród mas hydroizolacyjnych najpopularniejsze są lepiki, masy asfaltowe, mieszanki asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe oraz asfaltowo-żywiczne. Tworzą szczelną powłokę po nałożeniu ich na ścianę za pomocą pędzla, pacy lub szczotki.

Materiał do wykonania izolacji powinno się dobierać po wcześniejszym ustaleniu, jakie podłoże jest pod budynkiem oraz jak głęboko położone są wody gruntowe. W przeciwnym razie izolacja może nie spełnić swojej roli.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą HWIzolan, wykonującą osuszanie budynków metodą izolacji poziomej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *