Kilka praktycznych porad o technologii RFID

Technologia RFID (Radio-frequency identification) to termin, który stosuje się przy opisywaniu technologii, która daje możliwość automatycznej identyfikacji. Oznacza to, że jest w stanie rozpoznać obiekt przy użyciu fal radiowych.

W skład technologii RFID wchodzą znaczniki (zwane także etykietami lub tagami RFID) oraz czytnik RFID. Czym jest Radio-frequency identification? To radiowa, bezprzewodowa identyfikacja znaczników, która polega na kodowaniu informacji w elektronicznej etykiecie, która wyposażona jest w antenę i procesor.

Co warto wiedzieć o technologii RFID?

RFID wykorzystuje radiowe sygnały, które mają służyć bezprzewodowej wymianie danych pomiędzy czytnikami RFID a etykietami RFID. Dodatkowo czytnik RFID może także czytać i przetwarzać setki etykiet, które znajdują się w ich zasięgu. Etykieta wyposażona jest w procesor i antenę. Zbierane dane zapisywane są w podręcznej pamięci procesora, a ich transmisja odbywa się za pomocą anteny. Zasięg oraz prędkość transmisji zależą od częstotliwości, mocy promieniowania, wielkości anteny czy stopnia zakłóceń sygnału. Etykiety RFID dostępne są w różnych konfiguracjach: RW (odczyt i zapis), RO (tylko odczyt), a także WORM (jednorazowy zapis, wielokrotny odczyt).

Kilka praktycznych porad o technologii RFID

Warto wiedzieć, że technologia RFID jest technologicznym następcą kodów kreskowych. Z RFID spotykamy się na co dzień mimo, że często nie zwracamy na to uwagi, np. w sklepach, gdzie pełni rolę kontroli produktów i systemu antykradzieżowego. Technologie często można spotkać w firmach magazynowych lub logistycznych. Tagi (etykiety) RFID wykorzystywane są do znakowania towarów w magazynach – nie tylko na etapie produkcji, ale także w momencie, kiedy towar trafia do odpowiedniego magazynu. Wydawanie oraz przyjęcie odbywa się przy pomocy stacjonarnych bramek, co wpływa na ulepszenie procesów logistycznych lub za pomocą przenośnych terminali z anteną, w zależności od środowiska pracy. Natomiast kontrola jakości czy kompletacja najczęściej wspierane są przez terminale mobilne (zwane kolektorami danych) wyposażone w czytnik RFID. W tym miejscu warto wspomnieć także o systemach parkingowych. Tutaj technologia RFID także znalazła swoje zastosowanie. Przede wszystkim chodzi o identyfikację pojazdów z odległości nawet do 6 metrów.

Technologia RFID może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim wpłynie na skuteczność i efektywność pracy. Wśród najważniejszych zalet można wymienić obniżenie kosztów, oszczędność czasu oraz usprawnienie procesów logistycznych. Szybka identyfikacja elementów logistycznych bez konieczności ich rozpakowywania to kolejny powód, dla którego warto zainwestować w RFID. Ponadto technologia umożliwia modyfikację danych w poszczególnych etapach łańcucha dostaw oraz wielokrotnego wykorzystania etykiety.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *