Koronawirus a druk 3D – stosowane rozwiązania

Drukowane w 3D

Pandemia związana z Covid-19, która zasięgiem objęła cały świat, już od ponad roku mocno daje się nam we znaki. Rosnąca ilość zakażeń i brak przygotowania na epidemię takiej skali sprawia, że dla wielu pacjentów brakuje specjalistycznego sprzętu. W tych wyjątkowo trudnych okolicznościach wyjątkowo pomocny okazuje się druk 3D. W jaki sposób wykorzystuje się jego potencjał?

Drukowane w 3D przyłbice

Zalecenie, a zarazem konieczność zasłaniania ust i nosa maseczką lub przyłbicą to jeden z podstawowych elementów walki z koronawirusem. Ma on za zadanie zmniejszyć zasięg rozpowszechniania się wirusa. W początkowym etapie, kiedy siła i tempo rozwoju choroby zaskoczyła praktycznie cały świat, pojawiła się realna obawa braku wystarczających środków zabezpieczających. Wówczas wykorzystano druk 3D do stworzenia praktycznych i komfortowych w użyciu przyłbic. Pierwotny projekt przystosowany był do urządzeń w technologii FDM, lecz obecnie wykonuje się je również w innowacyjnej HP MJF, dostępnej m.in.w Cubic Inch oddział w Krakowie. Świetnie sprawdzają się one w różnego rodzaju miejscach i sytuacjach, znacząco zwiększając bezpieczeństwo nas wszystkich.

Ratujące życie respiratory

Jedną z najgorszych kwestii w związku z epidemią Covid-19, jest brak odpowiedniej ilości respiratorów w szpitalach w trakcie największych przyrostów zakażeń. Niewydolność oddechowa w wyniku ostrej niewydolności jest głównym zagrożeniem dla życia w przypadku Koronawirusa, respiratory są więc najważniejszym sposobem na ratowanie ludzi. Polska firma opracowała prototyp respiratora, który uzyskuje się poprzez druk 3D. Cyfrowy projekt został bezpłatnie udostępniony w Internecie, a sama produkcja trwa jedynie 15 godzin. Warto zauważyć, że medycyna jest jedną z dziedzin, w których technologia drukowania 3D cieszy się największym uznaniem i ma przed sobą ogromny potencjał.

Części dodatkowe w druku 3D

Oprócz przyłbic i respiratorów, warto zwrócić uwagę na użyteczność druku 3D w tworzeniu pomniejszych, dodatkowych części do istniejących już urządzeń. Za przykład posłużyć mogą przejściówki do masek wojskowych, czy też przejściówki z masek do nurkowania do specjalistycznych filtrów medycznych. Obecna sytuacja i innowacyjne podejście do poszukiwania rozwiązań technologicznych wskazuje stronę, w którą warto rozwijać potencjał drukowania 3D w tak istotnych branżach, jak medycyna czy przemysł. Potencjał jest bowiem ogromny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *