Kryteria wyboru opon do samochodu

Rodzaj opony

Opony to niezmiernie ważne elementy samochodu, w dużej mierze decydujące zarówno o komforcie, jak i bezpieczeństwie jazdy. Oferta producentów ogumienia jest bardzo obszerna, dlatego tym trudniej wybrać opony odpowiednie dla naszego auta oraz stylu jazdy. Poniżej przedstawiamy kilka z najważniejszych kryteriów, których należy trzymać się dokonując zakupu.

Rodzaj opony

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę jest rodzaj opony. Tych wyróżniamy trzy: zimowe, letnie i całoroczne. Ich przeznaczenia nietrudno się domyślić, powinniśmy używać ich w zależności od danego sezonu. Opony sezonowe różnią się między sobą przede wszystkim składem mieszanki gumowej, z której są wytwarzane. Do produkcji zimówek używa się gumy, która zachowuje swoją miękkość w niskiej temperaturze, dlatego lepiej trzyma się ośnieżonej i oblodzonej drogi. Ich przyczepność dodatkowo podwyższa odpowiedni kształt bieżnika. Opony letnie są twardsze, dlatego lepiej trzymają się czystego asfaltu. Opony całoroczne zgodnie z nazwą mogą być stosowane przez cały rok, jednak należy pamiętać, że ich skuteczność spada przy bardzo niskich temperaturach.

Rozmiar

To bardzo ważna kwestia. Przy doborze rozmiaru opon należy przestrzegać zaleceń producenta samochodu, bowiem dobranie innego rozmiaru może mieć wpływ na pogorszenie warunków jazdy. Informacje o rozmiarze znajdziemy na boku opony pod postacią ciągu znaków, przykładowo 205/50 R16. Co oznacza każdy z nich?

– „Pierwsza liczba oznacza szerokość opony liczoną w milimetrach – wyjaśnia przedstawiciel firmy ZizakoDruga liczba to wysokość profilu, jednak należy uważać, bowiem nie jest ona podawana w milimetrach, lecz procentach w stosunku do szerokości. 50% z 205 mm to 102,5 mm – właśnie taką wysokość ma profil opony. Ostatnie oznaczenie, poprzedzone literą R oznacza średnicę felgi, na którą opona może zostać założona.”

Indeks nośności i indeks prędkości

Poza oznaczeniami rozmiaru na boku opony znajdziemy również oznaczenia indeksu nośności i prędkości. Mówią nam one, jaki maksymalny ciężar może udźwignąć dana opona i jaka jest maksymalna prędkość, którą auto może rozwijać po założeniu opon. Dane te mogą być zapisywane w różnych formatach – np. 94R, 91/M – jednak z samych oznaczeń niewiele się dowiemy, konieczne będzie sprawdzenie ich w tabelach udostępnianych przez producenta opony. Należy pamiętać, że indeks nośności dla jednej opony równa się ¼ maksymalnej masy całkowitej auta.

Rodzaj bieżników

Bieżniki w oponach do samochodów osobowych dzielimy na trzy rodzaje, każdy z nich znajduje inne zastosowanie:

  • Bieżnik blokowy stosuje się w samochodach małolitrażowych o stosunkowo niewielkich osiągach
  • Bieżnik asymetryczny przeznaczony jest do jazdy sportowej
  • Bieżnik kierunkowy przeznaczony jest do szybkiej jazdy

Należy pamiętać o zachowaniu tego samego kształtu bieżnika na osi.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *