Realizacja hal stalowych. Jak długo trwa?

PROFIX z Krakowa.

Wykonawcy hal stalowych reklamując swoje usługi, wśród koronnych argumentów przemawiających na korzyść tego typu obiektów wskazują na krótki czas ich budowy? Nie jest to tylko tani chwyt marketingowy, lecz realny fakt. Określmy zatem dwa główne czynniki, jakie decydują o tym, że budowanie hal stalowych, w porównaniu z innymi obiektami, trwa bardzo krótko.

Po pierwsze: wykorzystywanie elementów prefabrykowanych

W odróżnieniu od tradycyjnego budownictwa stawianie hal stalowych bazuje głównie na stosowaniu gotowych elementów prefabrykowanych, jak mówi nam przedstawiciel firmy PROFIX z Krakowa. Daje to ich twórcom olbrzymi handicap czasowy nie tylko w fazie samej realizacji zadania bezpośrednio na budowie, lecz już w czasie projektowania obiektu. Przy projektowaniu hal stalowych z uwzględnieniem standardowych prefabrykatów, można stosować gotowe algorytmy obliczeniowe, co znakomicie przyśpiesza proces tworzenia gotowych planów. Istotne znaczenie już dla samego czasu budowy ma tutaj bardzo wysoka dokładność poszczególnych elementów, która umożliwia rezygnację ze spawanych połączeń montażowych i wykorzystanie połączeń śrubowych, co ma także widomy i poważny wpływ na samą estetykę hali.

Po drugie: lekkość konstrukcji

Standardowa hala stalowa jest bardzo lekka, jeśli porównywać ją będziemy do zwykłej budowli stawianej tradycyjnymi metodami i mającą mieć podobne wymiary. Niesie to z sobą określone konsekwencje na placu budowy. Po pierwsze stosować tutaj można dużo lżejsze, a zatem mniej praco i czasochłonne fundamentowanie. Zamiast długotrwałego murowania ścian i wylewania betonowych stropów stosuje się w tym przypadku szybki montaż z gotowych belek stalowych, kratownic i blach. Wykorzystanie do obudowy ścian lekkich płyt warstwowych wypełnianych rdzeniem z poliuretanu wełny mineralnej lub styropianu odpowiednio dociepla stalową halę, a jednocześnie nadaje jej estetycznego wyglądu. W hali budowanej tradycyjnymi metodami ściany takie należałoby jeszcze otynkować, co także zajęłoby sporo czasu.

Jaki więc jest czas realizacji hali stalowej?

Wiemy już, że budowa hali stalowej zajmuje znacznie mniej czasu od wzniesienia obiektu murowanego o porównywalnych rozmiarowo i pojemnościowo parametrach. Chcąc jednak określić konkretny okres realizacji takiego obiektu, należy uwzględnić co najmniej trzy czynniki: rodzaj i wielkość hali, warunki terenowe i szybkość załatwienia wszystkich spraw formalno-prawnych. Najtrudniejsza bywa do oszacowania ta ostatnia rzecz, ponieważ sprawność wszelkiego rodzaju urzędów bywa różna. Zakładając jednak, że przeszliśmy już pomyślnie całą „biurokratyczną mitręgę” i mamy już wydane pozwolenie na budowę, możemy przyjąć, że postawienie hali stalowej o powierzchni od dwóch do pięciu tysięcy metrów kwadratowych zajmuje średnio sześć miesięcy, chociaż bywa, że wystarczą na to tylko 120 dni.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *