Plusy i minusy posiadania działki nad rzeką

Działka nad rzeką to marzenie wielu osób, które kochają wodę. Nic dziwnego – szum wody działa na nas bardzo uspokajająco, latem daje przyjemny chłód a zimą piękne widoki. Jednak wiele osób  wciąż się waha z zakupem działki z linią brzegową. Jakie są więc plusy i minusy takiej inwestycji?

Plusy posiadania działki nad wodą

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że posiadanie  działki z linią brzegową jest dla nas bardzo wygodne jeżeli lubimy się kąpać czy spędzać czas nad wodą.  Jeżeli posiadamy na takiej działce dom to nie musimy tracić czasu na dojazd nad rzekę.

Jeżeli kochasz przyrodę (a skoro chcesz zakupić działkę z linią brzegową to pewnie tak jest) to bądź przygotowany na naprawdę bliskie obcowanie z naturą. Nie raz pewnie się trafi, że na twoje podwórko zawita jakiś wodny zwierzak.  Ale w samym zbiorniku wodnym znajdziesz ich znacznie więcej – w zależności od rzeki, nad którą zamierzasz mieć działkę, będziesz mógł łowić ryby czy dla urozmaicenia pływać kajakiem lub łódką.

Warto jeszcze nadmienić, że działka nad rzeką zakupiona za dobre pieniądze, w dogodnej lokalizacji, może za kilka lat znacznie powiększyć swoją wartość. Jeśli nie będzie nas ona już interesowała, to być może uda się ją sprzedać w korzystnej dla nas cenie. Agroturystyka wciąż cieszy się dużym powodzeniem, a i trend migracyjny zaczyna się powoli odwracać – coraz więcej ludzi wyjeżdża z dużych ośrodków miejskich na wieś.  A jeśli działka nad rzeką znajduje się w mieście, to jej atrakcyjność jeszcze bardziej wzrasta – letnia ochłoda i wypoczynek na łonie natury staje się dostępny praktycznie w zasięgu ręki.

 

Powódź – czy zawsze nam grozi?

Większość osób, które chcą kupić działkę nad rzeką, zastanawia się czy ich dobytek któregoś dnia nie zostanie zagrożony przez powódź. To oczywiście zależy od wielu czynników. Przede wszystkim lokalizacja – rzeki górskie wylewają o wiele częściej niż te położone w środkowej czy północnej Polsce. Najlepiej jest się dopytać w gminie, czy rzeka jest uregulowana i czy często wylewa. Należy też pamiętać, że ubezpieczyciele niechętnie ubezpieczają domy nad rzeką. Plany zagospodarowania w gminie powinny być tak skonstruowane, że kupujący będzie poinformowany o niebezpieczeństwie zakupienia działki, która często wylewa.  Jeżeli gmina posiada plany i buduje wały przeciwpowodziowe, to znacznie zmniejsza się ryzyko powodzi.

 

Pozostałe minusy działek z linią brzegową

Inne kwestie, jakie mogą nas zniechęcić do posiadania działki nad rzeką, to permanentna obecność latem owadów, a zwłaszcza komarów i gzów, które uwielbiają zbiorniki wodne i potrafią być bardzo uciążliwe. A jeśli mieszkamy w bardzo popularnej wśród turystów okolicy, również oni mogą od czasu do czasu stanowić uciążliwość. Ważne są również względy bezpieczeństwa. Woda to zdradliwy żywioł, w związku z czym jeżeli chcemy budować dom na działce nad rzeką, to musimy pamiętać, żeby zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci – żeby bawiąc się nie wpadły do wody.

Inną sprawą, która może odstraszać jest fakt, że budowa domu na działce z linią brzegową jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż trzeba zadbać odpowiedni system odwadniający i izolację budynku. Jednak są to początkowe trudności, które na pewno wynagrodzi nam późniejsze mieszkanie w pięknej okolicy.

Dobrze przemyślana lokalizacja, ładnie zagospodarowana działka i możemy cieszyć się mieszkając czy odpoczywając we wspaniałym, urokliwym miejscu. Działki z linią brzegową to niewątpliwie idealne miejsca dla ludzi kochających naturę oraz wodę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *