Stan czytelnictwa w Polsce – krótkie refleksje

„Czytelnictwo umiera!”. „Nikt już nie czyta książek!”. Chyba każdy z nas słyszy od czasu do czasu takie alarmujące zdania. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie są one uzasadnione, i czy sytuacja czytelnictwa w Polsce rzeczywiście jest tak zła. Okazuje się, że rynek czytelniczy w Polsce wciąż się rozwija, i każdego roku ukazuje się na nim wiele ciekawych pozycji.

Trendy na polskim rynku wydawniczym

Obserwując trendy wydawnicze ostatnich lat z łatwością można zauważyć, jakie tematy zaczęły interesować Polaków najbardziej. Przede wszystkim znacznie wzrosła popularność książek o tematyce popularnonaukowej, szczególnie historycznych. Ludzie chcą dowiadywać się jak najwięcej o historii nie tylko własnego kraju, ale także o dziejach innych kultur. Historia wojskowości to jeden z najpopularniejszych tematów. Nadal „króluje” tu II wojna światowa, ale nie brakuje też interesujących pozycji o innych epokach, w tym o wojnach ostatnich dekad.

Z roku na rok rośnie w Polsce zainteresowanie fantastyką. Niewątpliwie przyczynił się do tego międzynarodowy sukces „Wiedźmina”, który znacznie wpłynął na ten gatunek w naszym kraju. Starsi pisarze nadal wydają swoje książki, ale rośnie już zupełnie nowe pokolenie autorów którzy mają naprawdę wiele do powiedzenia. W tym gatunku na przyszłość można patrzeć ze zdecydowanym optymizmem.

Proza nadal jest bardzo chętnie kupowana. Powieści dla kobiet należą obecnie do najpopularniejszych gatunków – wiele czytelniczek identyfikuje się z ich bohaterkami i razem z nimi przeżywają różne rozterki.

Łatwiejszy dostęp do książek

O stosunkowo dobrym stanie polskiego czytelnictwa świadczy też to, że dostęp do książek jest obecnie tak łatwy, jak jeszcze nigdy wcześniej. Niektóre sklepy działające w sieci, takie jak księgarnia internetowa Emulus są w stanie zaoferować znacznie szerszy wybór pozycji, niż większość księgarni stacjonarnych. Dużą popularnością cieszą się też e-booki. Nie ma wątpliwości, że internet bardzo pomógł w promowaniu czytelnictwa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Nie jest tak źle!

Faktem jest, że dziś książki czyta mniej ludzi, niż dawniej. Można to zauważyć po nakładach książek, które są aktualnie znacznie niższe niż jeszcze 20 – 30 lat temu. Nie oznacza to jednak, że czytelnictwo w Polsce umiera. Książki w dużym stopniu rzeczywiście zostały wyparte przez niektóre nowoczesne media, ale grono miłośników czytania w naszym kraju jest na tyle duże, abyśmy nie mieli jeszcze powodów do obaw. Oczywiście, im więcej tym lepiej, przez co wszystkie inicjatywy na rzecz promowania czytelnictwa zasługują na uznanie.