Zalety i wady gumy do żucia

ksylitol

Guma to żucia jest rodzajem słodyczy, których się nie połyka, a żuje przez kilka, kilkanaście minut. Guma do żucia w większości przypadków składa się z gumy, słodzików, składników powlekających, wosku i aromatów oraz barwników. Wybierając gumę z myślą o zadbaniu o higienę jamy ustnej, wybieraj mądrze. Powstrzymuj się od gum zawierających cukier, zamiast działać zbawiennie na jamę ustną, mogą nasilać dolegliwości, zmieniać pH śliny i w konsekwencji być jedną z przyczyn próchnicy zębów.

Zdania lekarzy na temat gumy do żucia są podzielone. Czy jest zdrowa? To zależy od jej składników i nawyków towarzyszących żuciu gumy.

Zalety gumy do żucia

Guma jest często polecana jako element higienizacji jamy ustnej po posiłku. Bywa, że nie ma możliwości umycia zębów tuż po jedzeniu, żucie gumy może być doraźnym sposobem na odświeżenie oddechu i zębów. Nie może być jednak w żadnym przypadku stosowane wymiennie z tradycyjną higieną jamy ustnej.

Guma do żucia zawierająca ksylitol (xylitol) może wpływać pozytywnie na kondycję zębów. Liczne badania naukowe, przeprowadzane na randomizowanych grupach badawczych wskazują na to, że ksylitol zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i wpływa pozytywnie na kwasowość środowiska jamy ustnej.

Podczas żucia w jamie ustnej wytwarzana jest ślina. Jest to naturalny proces, który pozwala oczyścić zęby, powierzchnię policzków i język z resztek pokarmowych.

U części osób żucie gumy sprzyja koncentracji i redukuje stres. Jest to jej niewątpliwa zaleta, z której korzystają osoby rzucające palenie, walczące ze stresem na co dzień lub osoby zdające egzamin. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki gumy, ponieważ niektóre słodziki mają działanie przyspieszające perystaltykę jelit. W konsekwencji mogą wywoływać silną biegunkę, co zwłaszcza w sytuacjach stresowych jest dodatkowym obciążeniem psychicznym.

Wady długotrwałego żucia gumy

Oprócz zalet długotrwałe żucie gumy może mieć również wady. Według ortodontów i osób zajmujących się fizjologią ruchu w obrębie żuchwy i aparatu mowy długotrwałe, częste żucie gumy może powodować przerost mięśni żuchwy, co jest patologią i wpływa na jakość życia i zdrowie.

Dodatkowo żucie gumy wzmaga produkcję soków żołądkowych. Może to skutkować problemami trawiennymi, zgagą i podrażnieniem jelit.

Jak wcześniej wspomniano nieprawidłowy wybór produktu, jakim jest guma do żucia może skutkować pogorszeniem stanu zębów i biegunkami.

Jak wybrać gumę? Jak ją zdrowo żuć?

Wybierając gumę zwróć uwagę na jej skład. Staraj się wybierać gumę wzbogaconą ksylitolem. Zadbasz w ten sposób o swoje zęby i zmniejszysz ryzyko próchnicy. Nie żuj gumy zbyt długo. Rutynowe, wielogodzinne żucie gumy może obciążać mocno mięśnie twarzy i żuchwy prowadząc do ich rozrostu bądź osłabienia struktur kostnych. Nie przekraczaj dawek gumy, co za dużo to nie zdrowo, również w tym przypadku. Jeśli żucie pomaga Ci rozładować stres to dobrze, jednak nie przesadzaj z ilością drażetek.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *