5 sposobów na suche oczy

Masz ciągłe uczucie obecności piasku pod powiekami, a dodatkowo jakość i komfort widzenia stopniowo pogarszają się? Wypróbuj tych pięć sposobów, dzięki którym znacząco zmniejszysz występowanie objawów związanych z zespołem suchego oka, takich, jak: kłucie, swędzenie, pieczenie czy zamazany obraz.
Na zespół suchego oka składa się szereg bardzo nieprzyjemnych objawów, które mogą uniemożliwić bądź też bardzo utrudnić pracę przy komputerze. Warto wprowadzić w życie kilka nawyków oraz nauczyć się paru trików, które mogą znacznie polepszyć komfort widzenia.

Krople do oczu nawilżające

To jeden z najskuteczniejszych doraźnie sposobów na zlikwidowanie dyskomfortu. Postaw na krople do oczu nawilżające, a nie na przykład na krople do zaczerwienionych oczu. Te ostatnie mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc, gdyż powodują obkurczenie naczyń krwionośnych. Krople do oczu, nawilżające żele i inne preparaty powinny współgrać z pH łez, dzięki czemu będą na dłużej nawilżać powierzchnię rogówki.

Kilka minut przerwy co godzinę

Pracujesz przy komputerze? Co godzinę powinnaś robić przynajmniej kilka minut przerwy od ekranu. Nie spędzaj tego czasu, przeglądając media społecznościowe na smartfonie, gdyż w ten sposób twój wzrok wcale nie odpoczywa. Lepiej wyjdź na chwilę z pomieszczenia, popatrz przez okno, zmień otoczenie i światło.

Nawadniaj się!

Choć może wydawać się, że jest do dość banalna rada, koniecznie się upewnij, że odpowiednio nawadniasz organizm. To właśnie brak wody w organizmie często skutkuje brakiem możliwości wytworzenia łez i nawilżenia powierzchni oka. Pij co najmniej 8-10 szklanek wody dziennie. Jeśli jesteś miłośniczką kawy, dodatkowo po każdej wypitej filiżance uzupełniaj płyny.

Jedz zdrowo

Włączenie do diety produktów, które wspomagają dobre widzenie naprawdę może zdziałać cuda. Jedz dużo tłustych ryb, na przykład łososia, makreli, śledzi, sardynek. Zawarte w nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy pomogą odzyskać komfort widzenia. Te substancje znajdziesz również w migdałach i orzechach, a także olejach roślinnych – na przykład oleju lnianym. Także pomarańczowe warzywa, jak marchewka, dynia czy papryka mają sporą zawartość witaminy A, która doskonale wpływa na oczy. Do jadłospisu warto włączyć też czerwone i fioletowe owoce (winogrona, owoce leśne, truskawki), które są bogate w witaminy i przeciwutleniacze.

Korzystaj z drobnych trików

Czujesz, że twoje oczy pieką i są zmęczone? Jeśli skarżysz się na uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powieką, zazwyczaj masz ochotę trzeć oczy. W ten sposób tylko sobie zaszkodzisz. Lepiej połóż delikatnie wnętrza dłoni na zamkniętych powiekach i przytrzymaj przez minutę. W zwalczeniu dyskomfortu może także pomóc częstsze mruganie. W ten sposób poprawisz jakość filmu łzowego, który pokrywa powierzchnię oka.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *