Podstawowe informacje o akumulatorach motocyklowych

Akumulatory

Jazda motocyklem dla wielu osób jest ekscytującą pasją. To uczucie pędu, wolności i swobody, jakie towarzyszy przejażdżce, dla prawdziwych miłośników dwóch kółek jest niezastąpione. Większość właścicieli dba więc skrupulatnie o swoje pojazdy i ich wyposażenie, w tym o akumulator. Ten podstawowy element odgrywa istotną rolę przy rozruchu silnika. Co warto o nim wiedzieć?

Akumulatory motocyklowe – jakie są ich rodzaje?

We współczesnych motocyklach stosuje się kilka rodzajów akumulatorów. Bez wątpienia do najpopularniejszych należą kwasowo-ołowiowe i żelowe. Te pierwsze są uznawane za najpowszechniejsze źródło energii. Wewnątrz nich znajduje się elektrolit w postaci kwasu siarkowego. Pokrywa on elementy akumulatora, które znajdują się w szczelnej obudowie. Modele kwasowo-ołowiowe zapewniają wysoką moc rozruchową i cechują się solidną konstrukcją oraz wysoką wytrzymałością cykliczną.

Niestety akumulatory tego rodzaju wymagają obsługi – w tym wlewania elektrolitu do odpowiednich otworów. Ponadto zimą są one podatne na głębokie rozładowanie, dlatego warto je w tym okresie przechowywać w temperaturze pokojowej.

Akumulatory żelowe do motocykli natomiast to bezobsługowe urządzenia, które nie wymagają konserwacji elektrolitu. Mogą pracować w każdej pozycji, są także bardziej odporne na wstrząsy i wibrację. Niewrażliwe na głębokie rozładowanie, znakomicie nadają się do rozruchu. Ich wytrzymałość cykliczna jest nawet o 25% większa niż u standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Do popularnych motocyklowych akumulatorów należą jeszcze AGM i litowo-jonowe. AGM sprawdzają się w przypadku nowoczesnych pojazdów z rozwiniętą elektroniką. Wyróżnia je bardzo dobra żywotność. Zawierają maty z włókna szklanego ułożone między dodatnimi i ujemnymi płytami zalanymi elektrolitem.

Modele litowo-jonowe zaś bywają lżejsze nawet o 80% od akumulatorów kwasowo-ołowiowych, dlatego znajdują zastosowanie w motorach, w których każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie. Montowane w dowolnej pozycji, ładują się bardzo szybko – to nowoczesna technologia.

Jak dbać o akumulatory motocyklowe?

– „Prawidłowa eksploatacja akumulatora przekłada się na jego żywotność i wytrzymałość. Przede wszystkim to urządzenie powinno być zawsze czyste i suche, by nie doprowadzać do wyładowywania ogniw. Do tego należy dbać o dokręcenie zacisków biegunowych akumulatora oraz regularne poprawne uzupełnianie elektrolitu w wersjach kwasowo-ołowiowych” – podkreśla specjalista z firmy BAT PROFI.

Podczas zakupu akumulatora kieruj się także zaleceniami producenta. Te urządzenia różnią się rozmiarem, pojemnością czy prądem rozruchowym, dlatego tak istotny jest właściwy wybór.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *