Blachodachówka w arkuszach i modułowa – porównanie

Blachodachówki modułowe

Pokrycia dachowe z blachy są bardzo popularne ze względu na swoją uniwersalność, łatwość montażu, trwałość, estetyczny wygląd i korzystną cenę. Na rynku dostępne są dwa rodzaje materiałów, po które chętnie sięgamy – to blachodachówki w arkuszach i blachodachówki modułowe. W naszym artykule przyjrzymy się ich charakterystyce i zerkniemy na ich właściwości.

Blachodachówka w arkuszach cięta na wymiar

Pierwszy rodzaj omawianych materiałów do pokryć dachowych, jak wskazuje nazwa, to arkusze dochodzące do kilku metrów, przycinane na wymiar zgodnie z potrzebami projektu. Do ich przygotowania konieczne jest wykonanie odpowiednich wyliczeń, którymi może zająć się projektant (architekt, konstruktor) lub doświadczony sprzedawca materiału pokryciowego. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Dachlux z Warszawy, do wykonywania obliczeń wykorzystywane są specjalne programy komputerowe. Mamy dzięki temu pewność, że przygotowane arkusze blachodachówek będą idealnie dopasowane do wymiarów i kształtu dachu. Dzięki temu nie trzeba ich dodatkowo przycinać na budowie – to sprawia, że odpad materiału jest minimalny, w rezultacie nie ponosimy dodatkowych, zbędnych kosztów. Jedynym problemem blachodachówek w arkuszach może być transport, jeśli elementy są bardzo długie. Musimy uważać także przy rozładunku, by nie uszkodzić materiału.

Blachodachówka modułowa

Nazwa blachodachówki modułowej również wyraźnie wskazuje nam formę materiału: to niewielkie arkusze blachy, które tworzą kompletny system szybkiego montażu pokrycia. Jest to wygodne rozwiązanie przede wszystkim dla dekarzy, którzy nie muszą rozkładać przywiezionych na budowę arkuszy, by móc dopasować do siebie poszczególne elementy. Blachodachówki modułowe dostarczane są w paczkach układanych na paletach, co ułatwia ich transport i rozładunek. Blachodachówki modułowe to materiał uniwersalny, który pozwala na realizację nawet skomplikowanych i nietypowych projektów. Dla projektanta jest to bez wątpienia plus, ponieważ ze względu na powtarzalność wymiarów elementów, nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanych wyliczeń. Do zamówienia odpowiedniej ilości materiału często wystarczy sama informacja o metrażu pokrycia dachu.

Obydwa rodzaje blachodachówek to chętnie wybierany materiał na pokrycia dachowe ze względu na łatwość montażu (na przykład w porównaniu do tradycyjnych dachówek ceramicznych), niską wagę, wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz korzystną cenę. Na koniec warto dodać, że to doskonały materiał przy renowacji starych obiektów, ponieważ konstrukcja nośna dachu nie wymaga wzmocnienia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *