Ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie karty płatniczej?

karta płatnicza dla dziecka

Karta płatnicza towarzyszy nam każdego dnia, bez względu na to gdzie jesteśmy. Jest bowiem jednym z podstawowych środków płatniczych, wykorzystywanych niemal na całym świecie. Nic więc dziwnego, że z czasem zaczynamy pytać o jej utrzymanie oraz o to ile musimy za tę przyjemność płacić. Odpowiadamy rzeczowo i zrozumiale!

Czy karta płatnicza kosztuje?

Wszystko zależy od tego jaka umowa wiąże Cię z bankiem. Są jednak takie karty, np. karty przedpłacone, których użytkowanie nie kosztuje samego utrzymania, choć jest to uzależnione od kwoty, jaką zasilamy daną kartę. Dlatego warto zwrócić uwagę na tę kwestię podczas podpisywania umowy.

Od czego zależy koszt utrzymania karty płatniczej?

Zwykle wszystko wpisane jest do umowy. Istnieją bowiem banki, które nie pobierają niemal żadnych opłat za utrzymanie karty, wliczają koszt jej posiadania niejako do kosztów utrzymania rachunku. To za jego utrzymanie należy płacić, a więc de facto za samą kartę również. Inne umowy pozwalają na niepłacenie tego rodzaju kwoty, gdy wykonujemy na koncie jakieś – odgórnie określone – transakcje. W końcu trzeci rodzaj to samodzielne karty przedpłacone bez rachunku, które zwykle nie kosztują nas nic.

Jak dowiedzieć się, która karta ile kosztuje?

Aby mieć realne pojęcie o tym, ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie karty, należy zacząć od dokładnego przeczytania oferty, a później umowy zaproponowanej przez bank. Nawet najlepsza oferta ze strony www może w praktyce okazać się niekorzystna ze względu na zapisy w umowie. Pełna kwota utrzymania karty będzie jasna tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie dopisana oddzielnie do kosztów.

Skąd wiedzieć jaką kartę otrzymam?

Na rynku mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi rodzajami kart. Zwykle operuje się marką Visa, Maestro lub Mastercard. Niektóre karty, takie jak m.in American Express, są często nieobsługiwane w niektórych sklepach. Warto więc już na samym początku zapytać, jaka karta zostanie nam wydana. Niektóre punkty usługowe dają konkretne zniżki za korzystanie m.in z Mastercard (popularna ostatnimi czasy była promocja w jednej z sieci kin)

Karta płatnicza tak naprawdę nie może być w stu procentach darmowa, jednak nie oznacza to, że nie opłaca się jej posiadać. Bank w naturalny sposób korzysta na obrocie pieniędzmi klienta, niezależnie od tego, czy jest to karta płatnicza dla dziecka czy dla dorosłego.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *