Czynności notarialne – dlaczego są ważne?

Czynności notarialne

Notariusze to osoby, które pełnią bardzo ważną rolę w polskim systemie prawnym. Są one osobami zaufania publicznego, zaś ich podpis na akcie, dokumencie czy sprawozdaniu, uprawomocnia sporządzony dokument, inaczej mówiąc potwierdza prawdziwość zawartych w nim treści. Zakres czynności, wykonywanych przez notariusza, jest bardzo szeroki i obejmuje wiele aspektów związanych z przepisami prawa. Warto je poznać, aby wiedzieć, w jakiej sytuacji można liczyć na jego pomoc.

Co może zrobić notariusz?

Notariusz posiada odpowiednie zezwolenia na sporządzanie aktów notarialnych, takich jak: testament, umowa darowizny, umowa sprzedaży, poświadczanie dziedzictwa, odrzucenie spadku, umowa spółki komandytowej, umowa zobowiązująca do przeniesienia prawa wieczystego użytkowania, a także umów innego rodzaju (jak małżeńskie, kupna, sprzedaży, itp.). Ponadto w gestii notariusza znajduje się sporządzanie wypisów, odpisów oraz wyciągów z dokumentów (jak Księgi Wieczyste), a także ich wydawanie i przekazywanie do wymaganych przez prawo instytucji oraz osób. W każdym przypadku dokument sporządzony przez notariusza ma charakter dokumentu urzędowego. Na tym jednak jego rola się nie kończy.

Każdy notariusz jest uprawniony także do spisywania protokołów z różnego rodzaju wydarzeń. Mogą być to zarówno zgromadzenia spółek, jak i aukcje czy procesy. Oprócz tego, notariusza można traktować jako osobę, u której bezpiecznie można przechować rzeczy wartościowe oraz dokumenty i nośniki danych z cennymi informacjami. Ponadto notariusz może sporządzić protest weksli lub czeków.

Gdzie znaleźć dobrego notariusza?

Jeśli mieszkasz na Śląsku i szukasz kancelarii notarialnej, która jest szybka, solidna i dyskretna, wówczas warto odwiedzić prowadzoną przez Zuzannę Wojtaszek-Bałazińską i Kingę Bednarz. Te dwie profesjonalistki posiadają wieloletnie, bogate doświadczenie w zakresie czynności notarialnych, a dobro klienta jest dla nich sprawą priorytetową. Większość spraw da się załatwić w siedzibie kancelarii, znajdującej w centrum Katowic. Jeśli jednak wymaga tego dana sprawa, czynności mogą być wykonywane także w innym miejscu. Ponadto gdy zachodzi potrzeba sporządzenia lub przetłumaczenia jakiegoś dokumentu, można liczyć na pomoc współpracującego z kancelarią tłumacza przysięgłego.

Jak się umówić i ile to kosztuje?

Z kancelarią można nawiązać kontakt mailowy i telefoniczny w godzinach jej pracy. Pozwala to na umówienie się na konkretne spotkanie oraz wstępną kalkulację kosztów za czynności notarialne – są one regulowane ustawowo. I jeśli chce się mieć pewność profesjonalnego załatwienia swojej sprawy, warto skorzystać z usługi Zuzanny Wojtaszek-Bałazińskiej i Kingi Bednarz!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *