Indywidualny projekt domu

W dzisiejszych czasach budowa własnego domu może okazać się wielkim wyzwaniem, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, z którą należy się zmierzyć jest projekt domu. Jednak jak wybrać ten wymarzony, idealny i dostosowany do naszych oczekiwań?

RODZAJE PROJEKTÓW

Projekty domów możemy podzielić na dwie główne kategorie: projekty gotowe i robione na indywidualne zamówienie. Projekty gotowe oferuje niejedna baza architektów, w stacjonarnym biurze czy nawet w internecie – w ciągu zaledwie kilku dni można mieć gotowy projekt swojego wymarzonego domu.

PROJEKTY INDYWIDUALNE

Projekty indywidualne mają niejedną zaletę, jednakże czas oczekiwania na taki projekt jest dłuższy niż w przypadku projektów typowych, dlatego warto się zastanowić, czy taki projekt jest nam niezbędny.Indywidualny projekt pozwala na zbudowanie domu na działce niezależnie od warunków na niej panujących czy też planu zagospodarowania terenu. Dobry architekt jest również w stanie zniwelować wady działki, a także – co ważniejsze – będzie mógł podkreślić jej atuty. Np. okna zostaną zaprojektowane od strony lasu, a nie od strony jedynych sąsiadów w okolicy. Takie możliwości dają tylko projekty indywidualne.

NIEPOWTARZALNOŚĆ

Dzięki temu, że inwestor wymaga od swojego architekta nieszablonowych rozwiązań, może być pewien, że jego dom będzie niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Szansa na to, że ktoś miał takie same pomysły na wybudowanie domu, są niemal zerowe, dlatego projekt indywidualny jest dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie oryginalność ponad wszystko.

KONTROLA

Dzięki ścisłej współpracy z architektem podczas projektowania domu osoba zlecająca projekt ma do niego wgląd na bieżąco. W razie niejasności lub zmiany decyzji możliwe jest wprowadzanie poprawek w swoim wymarzonym domu, by ostatecznie uzyskać zamierzony efekt – idealny projekt naszego wymarzonego domu.

Jeśli zamierzamy wykorzystać w naszym domu innowacyjne czy niestandardowe rozwiązania energetyczne, w przypadku projektu indywidualnego ich uwzględnienie będzie zdecydowanie łatwiejsze, gdyż architekt od początku swojej pracy będzie brał pod uwagę każdą nasza sugestię.

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *