Kask jeździecki niezbędny element jeźdźca

kask jeździecki

Sport to zdrowie, o ile uprawia się go z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Bardzo ważne jest nieprzemęczanie się, odpoczynek pomiędzy treningami, poprawna technika oraz używanie ochraniaczy, np. kasku. Tak jest np. w przypadku jeździectwa. Dlaczego kask jest tak ważny w tym sporcie? I czym się kierować przy jego wyborze? Przeczytaj tekst i sam się przekonaj!

Kask jeździecki – czy warto go używać?

Nie ulega wątpliwości, że kasku powinien używać każdy jeździec. Głowa jest częścią ciała, której uraz może mieć szczególnie poważne konsekwencje. Warto zatem odpowiednio ją ochraniać. Właśnie do tego służy kask jeździecki. Stanowi on zabezpieczenie głowy w razie upadku. Jeździectwo to sport, który uprawia się z udziałem konia, a zwierzę to często jest nieprzewidywalne. Nigdy nie wiadomo jak się zachowa, dlatego trzeba być przygotowanym na wypadki. Wystarczy zbyt głośny dźwięk, aby koń się spłoszył i zrzucił jeźdźca ze swojego grzbietu. Poza tym, wypadek może zdarzyć się nawet podczas siodłania czy czyszczenia zwierząt – koń może np. kopnąć w głowę. Niektórzy, zwłaszcza ci, którzy mają już duże doświadczenie w tym sporcie, rezygnują z zakładania kasku. Nie jest to jednak rozsądne podejście. Nie ma sensu szarżować i narażać się na dodatkowe urazy – jeździectwo jest ryzykowne samo w sobie.

Jak wybrać kask jeździecki?

Aby kask spełniał swoją funkcję tak jak należy, musi być dobrze dopasowany. Ale jeśli jeszcze nigdy żadnego nie kupowałeś, to być może nie jesteś pewien, czym kierować się przy wyborze. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że na kasku nie warto oszczędzać. Nakrycie głowy wątpliwej jakości może nie zapewnić wystarczającej ochrony. Nie chodzi oczywiście o to, żeby wybierać najdroższy z dostępnych modeli. Warto po prostu kierować się większą liczbą czynników, a nie tylko ceną. Kolejnym kryterium jest solidność wykonania oraz poziom bezpieczeństwa. Kaski powinny posiadać certyfikaty mówiące o spełnianiu przez nie wymaganych norm. Kiedy już zdecydujesz się na któryś model, daj sobie chwilę na ocenienie, jak się w nim czujesz. Wybierz kask komfortowy i dobrze dopasowany do Twojej głowy. Obecnie wybór na rynku jest tak duży, że na pewno znajdziesz nakrycie głowy, które będzie odpowiadało Ci również wyglądem. Bogatą ofertę posiada np. firma Rymarz Piotr Konieczny. Przeglądanie kasków w internecie pozwala porównać różne opcje, a także uzyskać szczegółowe informacje o danym modelu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, co ma się do wyboru, aby jeszcze bardziej świadomie podjąć decyzję.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *