Dlaczego warto wprowadzić do naszej diety kaszę jaglaną?

Kasza jaglana

W dobie współczesności coraz większą popularnością cieszy się zdrowy tryb życia. Na to – dotychczas obco brzmiące pojęcia składają się dwa nader istotne aspekty. Pierwszym z nich jest aktywność fizyczna. Coraz większa liczba osób regularnie odwiedza siłownie, a na ulicach i w parkach na każdym kroku spotkać można osoby uprawiające jogging. Drugim aspektem jest oczywiście odpowiednio zbalansowana dieta. Tu pole do popisu mają dietetycy, którzy w ostatnich latach mają pełne ręce roboty. Zdrowa dieta opiera się dziś na daniach lekkostrawnych i niskokalorycznych. Większość z nich naszpikowana jest cennymi wartościami odżywczymi. Przykładem takiego produktu jest kasza jaglana. Dlaczego warto wdrożyć ją do swego menu?

Czym tak naprawdę jest kasza jaglana?

Kasza jaglana jest jedną z najbardziej cenionych pod względem właściwości odżywczych kasz. Powstaje ona z nasion prosa uprawianych już w epoce neolitu. Poza cennymi wartościami odżywczymi warto zwrócić uwagę na jej specyficzny smak. Właśnie ze względu na smak jest ona prawdziwym wyzwaniem dla szefów kuchni – nieodpowiednio przygotowana odznacza się charakterystyczną goryczą, jednak w rękach prawdziwych fachowców staje się wprost uniwersalna i może być serwowana w wariancie wytrawnym oraz na słodko. Jakie cenne właściwości posiada tytułowy rodzaj kaszy?

Kasza jaglana – bogate źródło cennych wartości

W kaszy jaglanej znajduje się mnóstwo cennych witamin z grupy B. Do najważniejszych zaliczamy B1 – tiaminę, B2 – ryboflawinę oraz B6 –pirodoksynę. Poza ważnymi witaminami warto odnotować także ogromną ilość minerałów – m.in. żelazo oraz miedź. Kasza jaglana nie posiada glutenu, dlatego bywa najczęstszym wyborem dietetyków jeśli chodzi o temat kasz. Dzięki specyficznym właściwościom kasza nie tylko działa zbawiennie na układ trawienny, ale także reguluje poziom cholesterolu oraz wspomaga koncentrację i pamięć.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *