Montaż klimatyzacji krok po kroku

Za sprawą ocieplenia klimatu, temperatury w Polsce osiągają coraz to wyższe rekordy. Przez to wielu z nas decyduje się na zakup i montaż klimatyzacji. Nie jest to wcale proste przedsięwzięcie, dlatego podrzucamy Wam krok po kroku co powinniście zrobić, aby bez problemu założyć w swoim domu klimatyzację.

Planowanie założenia klimatyzacji

Tak naprawdę pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać w planowaniu montażu instalacji jest udanie się do spółdzielni mieszkaniowej. Należy napisać prośbę o wyrażenie zgody na montaż jednostki zewnętrznej. Ważne jest to przede wszystkim dla mieszkańców bloków, którzy nie posiadają balkonów. Nie wszystkie spółdzielnie wyrażają zgodę na montaż urządzeń na elewacji budynku, może nawet powiedzieć, że uzyskanie takiego pozwolenia jest wielkim cudem. Odrobinę łatwiej mają mieszkańcy bloku, którzy posiadają balkon. Jednak nie zwalnia ich to od złożenia prośby w spółdzielni mieszkaniowej. Podjęcie działań bez uzyskania takiej zgody może przysporzyć wielu problemów.

Kiedy uzyskamy zgodę, możemy rozpocząć faktyczne planowanie montażu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że i jednostka zewnętrzna i wewnętrzna musi mieć zapewnione odpowiednie odległości od ścian i sufitu. Dla jednostki wewnętrznej przyjmuje się, że powinna zostać umieszczona przynajmniej 15cm od każdej ze ścian i 15 cm od sufitu, oraz powinna zostać zawieszona 250cm powyżej podłogi. Natomiast boki jednostki zewnętrznej powinny zostać umieszczona przynajmniej 30cm od ścian, jej górna pokrywa powinna mieć 50cm wolnej przestrzeni, a front urządzenia powinien mieć przynajmniej 200cm wolnej przestrzeni na wylot powietrza. Kolejną sprawą jest odpowiednie dobranie mocy przerobowych urządzenia do metrażu mieszkania. Zbyt słaba klimatyzacja na ogromnej powierzchni będzie zupełnie nieużyteczna. Większość urządzeń w swojej technicznej specyfikacji ma podaną maksymalną powierzchnię mieszkania, którą jest w stanie ochłodzić.

Montaż całej instalacji

Najpopularniejszym stacjonarnym rozwiązaniem jest klimatyzacja z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Dzięki odpowiedniemu połączeniu tworzą one zamknięty układ chłodniczy. I to właśnie to połączenie jest najtrudniejsze i najbardziej wymagające w całym procesie instalacji klimatyzacji. Mogłoby się wydawać, że każdy lepszy fachowiec amator, który potrafi naprawić niedziałający kran poradzi sobie również w instalacją klimatyzacji. Nic bardziej mylnego, montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej jest trudny, jednak najtrudniejsze jest połączenie tych dwóch jednostek. Poza tym monter całej instalacji powinien mieć świadectwo kwalifikacji, które uprawnia go do montażu instalacji elektroenergetycznych, chłodniczych oraz wentylacji. Zamawiając specjalistyczną firmę, która zainstaluje naszą klimatyzację, warto poprosić montera o okazanie takiego świadectwa. Poza tym monter z świadectwem kwalifikacji ma prawo wystawić nam druczek ze swoją pieczątką, warto o taki druczek poprosić. Czasami może zdarzyć się tak, że spółdzielnia mieszkaniowa będzie żądała zaświadczenia o tym, kto założył całą instalację, bez odpowiedniego dokumentu można przysporzyć sobie wiele niepotrzebnych problemów.

Za kilka lat istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że klimatyzacja będzie urządzeniem nie tyle co przydatnym, ale wręcz niezbędnym. Dlatego warto jak najszybciej zdecydować się na jej montaż. Za chwilę ceny tych urządzeń mogą poszybować w górę.

 

Marcin Jaworski
Artykuł został przygotowany przez firmę Profiklima, która oferuje wybór i montaż klimatyzacji dla biznesu: profiklima.pl/klimatyzacja-dla-biura.html.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *