Jak nauczyć się mówić „nie”?

Konsult Expert

Asertywność nie jest twoją dobrą stroną? Należysz do osób, które nawet jeśli nie chcą czegoś zrobić, i tak się na to godzą? W takim przypadku warto poszukać pomocy i zacząć mówić „nie” bez poczucia winy!

Zdarzyło ci się wielokrotnie, że ktoś prosił cię o pomoc, a ty, chociaż nie miałeś na to czasu czy ochoty, nie odmawiałeś? Oczywiście, w oferowaniu wsparcia innym nie ma niczego złego, ale wtedy, gdy zaczyna ono przypominać wykorzystywanie, warto wprowadzić w swoim życiu zmiany.

Osoby, które mają trudności z mówieniem „nie”, są mało asertywne. Najczęściej problemy z asertywnością wynikają z cech osobowości, ale również mogą być one konsekwencją wychowania. Jak zatem nauczyć się skutecznie mówić „nie”?

Jak odmawiać, aby nie czuć się winnym?

Gdy nie mamy wystarczającej ilości czasu, a także wtedy, gdy jesteśmy proszeni o zrobienie czegoś, czego nie chcemy zrobić – to właśnie wtedy warto mówić „nie”. Jak jednak się tego nauczyć?

Istnieje wiele sposobów na to, aby podnieść swoją asertywność. Ważna jest jednak zmiana myślenia, a także trening, który czyni mistrza. Najważniejsze to jednoczesne bycie szczerym, aby zakomunikować innym swoje potrzeby, a także uprzejmym, czyli nie reagować atakiem wtedy, gdy spotykamy się z prośbą o pomoc.

Oczywiście, w początkowej fazie nauki asertywności mogą pojawiać się różne problemy, właśnie dlatego warto także pomyśleć o konsultacji ze specjalistą – dzięki jego wsparciu będzie można jeszcze łatwiej nauczyć się mówić „nie”.

Konsultacje z psychologiem możesz odbyć także przez internet

Wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne wtedy, gdy zależy nam na nauce skutecznego odmawiania innym. Nie musimy jednak udawać się osobiście do gabinetu psychologa, ponieważ z jego porad możemy skorzystać również przez internet.

W tym celu powstał serwis Konsult Expert, który zrzesza psychologów i psychoterapeutów pracujących w różnych dziedzinach. Swoim pacjentom zapewniają oni profesjonalną i kompleksową pomoc za pośrednictwem czatu, wiadomości głosowych oraz wideo. Wsparcie przez serwis Konsult Expert jest dzięki temu komfortowe, dyskretne, a także łatwe, ponieważ możemy być wtedy cały czas w domu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *