Podolog dziecięcy – kiedy warto się do niego udać?

stopy

Specjalista jak podolog dziecięcy skupia się na diagnozowaniu oraz na leczeniu schorzeń i wad stóp u dzieci. W jakich sytuacjach warto udać się do podologa dziecięcego? Artykuł został napisany przy współpracy z dlastopy.pl

Kim jest podolog dziecięcy?

Podologia koncentruje się na wykrywaniu chorób stóp i na ich leczeniu. Czym się zajmuje podolog dziecięcy?

Specjalista w dziedzinie podologii dziecięcej ma wiedzę i doświadczenie w dziedzinie chorób i wad stóp u dzieci. Wyróżnia go także odpowiednie podejście do małych pacjentów, by bezstresowo prowadzić badanie i leczenie stóp.

Jakimi dolegliwościami zajmuje się podolog dziecięcy?

Wizyta u podologa dziecięcego może być bardzo pomocna wtedy, gdy u malucha pojawiają się dolegliwości związane ze stópkami.

Wśród wskazań do wizyty u podologa z dzieckiem znajdują się:
– Zrogowacenia skóry stóp, w tym modzele, nagniotki, odciski, pękająca skóra pięt,
– Brodawki, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),
– Zakażenia grzybicze – grzybica stóp, paznokci,
– Wrastanie lub podwijanie się paznokcia,
– Urazy płytki paznokciowej, na przykład jaj naderwanie, pęknięcie,
– Wady stóp, w tym nieprawidłowe stawianie stóp, chodzenie na palcach.

Jak odbywa się wizyta u podologa dziecięcego?

Wizyta w gabinecie podologicznym z dzieckiem dzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich ma formę wywiadu, podczas którego specjalista pyta o dolegliwości oraz o okoliczności ich wystąpienia. Druga część to badanie i ewentualne leczenie.

Zabiegi podologiczne mogą polegać na usuwaniu zmian za pomocą specjalnej frezarki, a w określonych przypadkach na ich wycinaniu, wymrażaniu.

Stosowane są także odpowiednie akcesoria, które pomagają w leczeniu dolegliwości, na przykład klamry na paznokcie, kostka Arkady.

Podolog może też zalecić najlepsze kosmetyki pielęgnacyjne do stóp oraz leki, które pomogą w określonych dolegliwościach, na przykład infekcjach skóry i paznokci.

Podczas niektórych zabiegów może pojawić się dyskomfort lub ból. Czy podolog daje znieczulenie? Tak, w przypadku ryzyka nieprzyjemnych dolegliwości specjalista może zastosować znieczulenie miejscowe, by zabieg odbył się bezboleśnie.

Jeżeli u dziecka pojawiają się objawy sprzyjające wadom stóp, podolog może zalecić odpowiednie obuwie profilaktyczne dla zdrowej stopy i ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomogą w redukcji rozwoju wady.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *