Podstawowe błędy popełniane przy wyborze kliniki chirurgii plastycznej

chirurg plastyczny

Wybór właściwej kliniki chirurgii plastycznej jest niezwykle istotny. Każdego rodzaju zabieg wiąże się z ryzykiem, a w przypadków operacji plastycznych może nieść konsekwencje w postaci zepsutego, a nie poprawionego wyglądu. Szukając chirurga plastycznego warto wystrzegać się popełniania podstawowych błędów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru.

Chirurgia plastyczna jest dziedziną obejmującą wiele zagadnień z innych działów medycyny. Dobry chirurg plastyczny musi posiadać wiedzę z neurochirurgii, okulistyki, ortopedii, a także fizjologii, a nawet psychologii.

Brak weryfikacji uprawnień lekarza

Z wyżej wymienionych względów doświadczenie oraz wiedza chirurga plastycznego powinna być poparta dokumentami oraz opiniami zadowolonych pacjentów. Ukończone kursy mogą być niewystarczające – sprawdźmy więc, czy lekarz posiada certyfikaty i licencje wystawione przez renomowane instytucje medyczne oraz organy państwowe.

To, czy lekarz posiada niezbędne uprawienia do wykonywania zawodu można sprawdzić między innymi na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej – mówi chirurg z Kliniki Chęciński w Warszawie – To lekarze są najważniejszą częścią każdej kliniki chirurgii plastycznej – i to właśnie ich wiedza i doświadczenie mają największy wpływ na powodzenie operacji.

Istotnym, choć nie najważniejszym czynnikiem jest również doświadczenie – jednak nie należy skreślać lekarzy z krótszym stażem. Także oni, zanim przystąpią do wykonywania zawodu muszą być doskonale przygotowani i gotowi na każdą ewentualność.

Miejsce niespełniające wymagań

Każda klinika chirurgii plastycznej musi spełniać określone wymagania, dotyczące sterylności i innych norm. Miejsce przeznaczone na klinikę powinno być odpowiednio przystosowane oraz oczywiście musi posiadać licencje i dopuszczenia do prowadzenia tego typu działalności. Konieczne jest niezbędne wyposażenie w sprzęt umożliwiający wykonywanie zabiegów. Miejsce powinno być dokładnie oznakowane, czyste i sterylne. Jeżeli cokolwiek wzbudza nasze wątpliwości – lepiej zrezygnować z usługi. Warto zwrócić uwagę, czy otrzymamy na miejscu niezbędną opiekę, zarówno przed, jak i po wykonaniu zabiegu.

Niejasna oferta, zbyt niska cena i brak informacji

Z pewnością są kliniki, w których ten sam zabieg wykonamy taniej. Jednak zbyt niska cena i brak przejrzystych zasad powinien nas zaniepokoić. Czasem lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że zapewniona obsługa będzie na najwyższym poziomie – dodaje chirurg – W końcu chodzi o bezpieczeństwo – każda operacja może wiązać się z ryzykiem lub pojawieniem się niespodziewanych komplikacji.

Oferta powinna być łatwo dostępna, czytelna i zrozumiała. Powinniśmy otrzymać wszelkie niezbędne dokumenty: umowę, zgodę na przeprowadzenie zabiegu, informacje o możliwych powikłaniach, a także wskazania po zabiegu. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że przeprowadzona operacja zostanie wykonana profesjonalnie i z zachowaniem najwyższych standardów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *