Policealne studium optyczne czy studia optyczne?

Coraz więcej osób zastanawia się czy wybrać szkołę policealną czy iść na studia.  Ta niepewność związana jest przede wszystkim z coraz większą liczbą ludzi, którzy ukończyli studia, ale zdobyta wiedza nie poparta jest żadnym doświadczeniem praktycznym, co znacząco wpływa na ich pozycję konkurencyjną. Interesują cię zagadnienia związane z optyką i oczami? Masz dwa wyjście – policealne technikum optyczne i studia. Co wybrać najlepiej?

Policealne technikum optyczne – grunt to praktyka

Policealne technikum optyczne to szkoła, która przygotowuje do zawodu optyka i trwa zazwyczaj cztery semestry, czyli dwa lata. Jej program jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i przede wszystkim w takiej szkole duży nacisk kładzie się właśnie na umiejętności praktyczne.  Jest bardzo dużo godzin praktyk w salonach optycznych, które współpracują z danym policealną szkołą optyczną. Aby móc się w niej uczyć należy zdać maturę oraz skończyć szkołę średnią.  Uczniowie wynoszą z zajęć wiedzę teoretyczną o poprawianiu sprawności narządu wzroku oraz konkretne umiejętności takie jak: dobór, wykonanie i dopasowanie szkieł okularowych oraz soczewek kontaktowych, przeprowadzanie badań komputerowych wzroku, wykonywanie pomiarów oftalmicznych czy naprawa i konserwacja okularów. Często ponadto zdobywają praktyczną wiedzę związaną z prowadzeniem własnego biznesu. Policealne technikum optyczne jest polecane dla osób, które szybko chcą się nauczyć konkretnych umiejętności i pójść do pracy. Swoją wiedzę mogą wciąż poszerzać na różnorodnych kursach. Tym bardziej, że optyk to bardzo ceniony zawód zagranicą, szczególnie na zachodzie.

 

Studia optyczne  – tytuł inżyniera

Studia optyczne charakteryzują się tym, iż aby mieć pełne wykształcenie należy na początek skończyć 7-semestralne studia I stopnia,  dające tytuł inżyniera oraz uzupełnić je 3-semestralnymi studiami magisterskimi, dającymi tytuł magistra.  Aby dostać się na renomowaną uczelnię należy zdać bardzo dobrze maturę z fizyki i matematyki.  Studia tym różnią się od optyka w szkole policealnej, że zakres nauki jest większy oraz bardziej wszechstronny. Student ma za zadanie zdobyć rozległą wiedzę, którą potem będzie mógł wykorzystywać w pracy. W przypadku studiów następuje ten problem, że praktyki jest znacznie mniej i student dopiero na stażach i podczas podejmowania pierwszej pracy jest przyuczany do zawodu. Podczas studiów uczy się on zarówno fizyki, matematyki, jak i budowany aparatury pomiarowej, wykrywania różnych wad wzroku. Łączą one bardzo wiele zagadnień związanych zarówno z techniką jak i medycyną, a ich absolwenci mogą podejmować pracę w różnych instytutach, w przemyśle optycznym czy laboratoriach.

Wybierając policealne studium optyczne czy też studia pamiętajmy o naszych możliwościach i preferencjach. Nie każdy jest nastawiony na długą i żmudną naukę wiedzy teoretycznej – niektórzy zdecydowanie lepiej sprawdzą się jako praktycy. Należy pamiętać zarówno w jednym jak i drugim przypadku aby ciągle podnosić swoje kwalifikacje i już w trakcie nauki szukać zatrudnienia – wtedy znacznie zwiększą się nasze szanse na zatrudnienie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *