Jak sprawdzić który to tydzień ciąży?

kalendarz ciąży

Zajście w ciąże to szczególny etap, w którym przyszli rodzice nie tylko radują się obecnym stanem, ale również pragną zdobywać więcej informacji z nim związanych. W pierwszej kolejności jest więc ustalenie, w którym obecnie tygodniu ciąży jest kobieta oraz na kiedy przewidywany jest termin porodu.

Co daje ustalenie tygodnia ciąży?

Specjalny kalendarz ciąży (np. na plodnosc.pl) pomaga ustalić, który to tydzień oraz jaka jest przewidywana data rozwiązania ciąży. W ten sposób przez całe 9 miesięcy można śledzić rozwój swojego dziecka tydzień po tygodniu, sprawdzać, jak rośnie, jak rozwijają się jego organy oraz jakie nowe umiejętności nabywa. To doskonała przygoda, która pozwala dowiedzieć się także, co dzieje się z organizmem mamy, jak się zmienia i jak funkcjonuje przystosowując się do obecnego stanu.

Dwa sposoby ustalenia terminu porodu oraz tygodnia ciąży

Wizyta u lekarza powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Ginekolog jednak może podać dwie daty – pierwsza będzie z odczytu USG, a druga na podstawie obliczeń po wskazaniu pierwszego dnia miesiączki.

Aby dowiedzieć się, w którym obecnie kobieta jest tygodniu ciąży, może sprawdzić samodzielnie wpisując odpowiednią datę i długość cyklu w kalkulatorze.

Wiele z nich pozwala wybrać dzień:

  • ostatniej miesiączki, co jest standardową opcją w przypadku wszystkich kalkulatorów
  • inseminacji
  • pobrania komórek jajowych
  • transferu zarodków.

Na podstawie tych danych wyliczany jest termin porodu oraz tydzień ciąży.

Czy informacja ta jest pewna?

W przypadku sprawdzenia tygodnia ciąży na podstawie dnia ostatniej miesiączki wskazany wynik jest tylko orientacyjny. Warto jednak określić, na jakim etapie ciąży jest kobieta z wielu różnych powodów. Wiedza ta nie tylko pozwala sprawdzić, jak rozwija się dziecko, ale również przestrzegać terminów wszystkich badań, jakie kobieta musi lub powinna wykonać. Nawet orientacyjne określenie tygodnia ciąży często pokrywa się z tym, który wskazany jest przez lekarza na podstawie badań przeprowadzanych przy pomocy ultrasonografu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *