Wciągarki a wciągniki – czym są i czym się różnią?

Technologia tak poszła do przodu, że obecnie często nie wiemy co oznacza jakieś słowo, do czego odnosi się dane określenie, albo jakie jest zastosowanie pewnego narzędzia czy maszyny. Dzieje się tak w każdej dziedzinie – również i w branży budowlanej. Często pojawia się w niej na przykład słowo „wciągarka”, albo „wciągnik”. Dla wielu osób jest to synonim. Tymczasem oba urządzenia się od siebie nieco różnią – czym i do czego właściwie służą?

Wciągnik a wciągarka – wyjaśnienie terminów

Definicja wciągnika oznacza go jako dźwignicę przystosowaną do pionowego podnoszenia ładunku – zwykle przy pomocy specjalnej liny, albo łańcucha, przy czym zostają one dodatkowo wyposażone w specjalny hak. Ich konstrukcja pozwala na jazdę po nieruchomym torze jezdnym. Istnieje jednak wiele rodzajów wciągnika, na przykład ręczny, elektryczny, łańcuchowy, pneumatyczny i tak dalej.

Jeśli zaś chodzi o wciągarki, mimo iż ich nazwa brzmi bardzo podobnie do wciągników, przeznaczone są one albo do ciągnięcia przedmiotów pionowo w górę, albo też przesuwania ich poziomo w bok. Można ich także używać do naciągania – na przykład liny, albo drutu. Wciągarki mogą mieć różne formy i także występują w wielu rodzajach. Niektóre są mniej, inne zaś bardziej zaawansowane i skomplikowane technologicznie. Na przykład najprostsze wciągarki wyposażone są jedynie w bęben, korbki oraz linę, która jest dzięki nim naciągana. W zaawansowanej wersji zaś wciągarka może posiadać kabestany i być zasilana w rozmaity sposób – na przykład elektrycznie, hydraulicznie, albo przy pomocy zewnętrznych napędów.

Wciągnik a wciągarka – czym się różnią?

Podstawowa różnica między wciągnikiem a wciągarką to element nośny – w przypadku tego pierwszego urządzenia jest nim jego własna obudowa, a w przypadku wciągarki jakiś zewnętrzny element. Jest nim zazwyczaj rama, która może ulegać modyfikacjom, ułatwiającym działanie. Można ją na przykład przesuwać, ale istnieje także wersja przejezdna oraz stała.

Mimo że dla niektórych różnica ta jest naprawdę niewielka, warto znać poprawną terminologię – nieraz przecież trzeba samemu dokonywać zakupu jakiegoś urządzenia, albo też z niego korzystać. Oba urządzenia przydają się do przenoszenia i wciągania dużych przedmiotów – zwykle więc znajdują zastosowanie na budowie. Są dość wytrzymałe, a przy tym zawsze można je naprawiać. Zajmuje się tym między innymi firma Elektrowit, która naprawia również żurawie, suwnice, dźwigi i tym podobne maszyny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *