Wskazania do suplementacji witaminy PP

witamina PP

Witamina PP (niacyna) znajduje się w mięsie wieprzowym, drobiowym, ziemniakach, rybach, produktach zbożowych, orzechach ziemnych, migdałach, suszonych brzoskwiniach oraz groszku. Jest to witamina syntetyzowana przez organizm ludzki. Powszechnie uważa się, że dzienna porcja białka o wadze 100 g zapewnia odpowiednią ilość niacyny. Jednocześnie jest kilka sytuacji, kiedy niedobory tej witaminy mogą się pojawiać w organizmie. Ma to miejsce m.in. w przypadku zażywania niektórych leków lub w wyniku pewnych chorób (nowotworów, schorzeń układu pokarmowego, takich jak m.in. zaburzenia wchłaniania jelitowego). Ponadto poziom niacyny może być za niski u osób palących, stosujących mało urozmaiconą dietę, nadużywających alkohol lub spożywających za dużo cukru.

Objawami niedoboru witaminy PP są zmiany skórne (m.in. złuszczanie naskórka, szorstkość skóry, ciemne plamy), biegunka, zapalenia nerwów, bóle głowy, bezsenność, a nawet problemy z psychiką (m.in. depresja, apatia, zaburzenia koncentracji, drażliwość). Stałe uczucie zimna jest również objawem niewielkich niedoborów niacyny.

W takiej sytuacji witamina PP powinna być koniecznie uzupełniona przez zwiększone spożycie pokarmów ją zawierających lub suplementów diety. W aptece bez problemu znajdziemy produkty przeznaczone do uzupełnienia niacyny. Konieczne jest zażywanie tabletek zgodnie z zalecaną dawką, ponieważ witamina PP w nadmiarze jest również szkodliwa. Nadmiar niacyny może powodować szumy uszne, niestrawność, arytmię, niewydolność wątroby, a nawet psychozy.

Witamina PP jest mało znana, ale bardzo ważna dla organizmu. Pełni kilka kluczowych funkcji. Jedną z nich jest prawidłowe funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Niacyna jest również odpowiedzialna za syntetyzowanie hormonów, takich jak insulina, kortyzol i tyroksyna.
Witamina PP obniża również poziom trójglicerydów i cholesterolu, spowalniając tym samym rozwój choroby miażdżycowej.
Ponadto niacyna korzystnie wpływa na chorych na cukrzycę typu 1, ponieważ działa ochronnie na komórki trzustki produkujące insulinę.
Podanie witaminy PP jest również wskazane dla dializowanych pacjentów, ponieważ spowalnia postępujący proces niewydolności nerek.
Odpowiedni poziom niacyny w organizmie przyczynia się do poprawy nastroju oraz pewności siebie, dlatego suplementowanie niacyny jest zalecane osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Ponadto trwają badania mające na celu potwierdzenie zdolności tej witaminy do wzmacniania komórek odpornościowych w walce z gronkowcem złocistym.

Nie każdy może suplementować witaminę PP. Przeciwwskazaniem do jej zażywania w formie tabletek są takie schorzenia, jak dna moczanowa, choroby wrzodowe oraz zaburzenia pracy wątroby.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *