Bateria do wanny – czym kierować się przy jej wyborze?

Wykańczając wnętrza, warto zwrócić uwagę na każdy szczegół, ponieważ to właśnie detale decydować będą o ich wyglądzie oraz funkcjonalności. Bardzo istotnym elementem podczas urządzania łazienki jest wybór baterii łazienkowych, zarówno tych do umywalki, jak i tych do wanny. Zastanówmy się, na co warto zwrócić uwagę, kupując baterie do wanny.

Rodzaje baterii

Baterie łazienkowe podzielić można na dwie podstawowe grupy – ze względu na sposób montażu. Pierwszy rodzaj to baterie sztorcowe, czyli inaczej stojące. Instalowane są na krawędzi wanny, dzięki czemu dają więcej możliwości aranżacyjnych. Taki sposób montażu pozwala na dowolne zlokalizowanie wanny w łazience i dostosowanie miejsca jej ustawienia do nawet najbardziej oryginalnych pomysłów aranżacyjnych. Drugi rodzaj to baterie wannowe montowane bezpośrednio na ścianie. Baterie ścienne charakterystyczne są przede wszystkim dla starszego budownictwa. W przypadku takiego rozwiązania jesteśmy zobligowani zamontować kran w miejscu, do którego doprowadzona jest instalacja hydrauliczna, na ściśle określonej wysokości; wszelkie zmiany wiązać się będą z pracochłonnym i kosztownym kuciem ścian. Wybór rodzaju baterii – sztorcowej lub ściennej – podyktowany jest charakterem instalacji hydraulicznej w budowanym lub remontowanym przez nas domu. Kolejnym kryterium wyboru jest ilość kurków oraz ich rodzaj. Na rynku dostępne są baterie z dwoma pokrętłami, z których jedno odpowiedzialne jest za strumień zimnej wody, drugie za strumień wody gorącej. Coraz większą popularnością cieszą się baterie z pojedynczą dźwignią, której kąt nachylenia steruje mocą strumienia wody, natomiast kąt obrotu określa jej temperaturę. Baterie wannowe zaopatrzone są ponadto w przekładkę, za pomocą której wybieramy, czy woda lecieć ma z kranu, czy też z prysznica.

Ekonomiczne i ekologiczne

Zdecydowanie korzystniej pod względem zużycia wody wypadają baterie z pojedynczą dźwignią. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybciej ustawimy temperaturę wody, co zapobiega jej nadmiernym stratom. W przypadku dwóch kurków proces regulowania temperatury oraz mocy strumienia jest zdecydowanie dłuższy, a co za tym idzie, powoduje to zauważalne straty. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie termostatu, dzięki któremu woda za każdym razem będzie miała taką samą, określoną przez nas temperaturę. Aby zminimalizować zużycie wody, warto rozważyć także zakup baterii z aeratorem lub perlatorem. System ten ma za zadanie napowietrzenie strumienia i zwiększenie ciśnienia wody.

Trwałość przede wszystkim

Jeśli wybraliśmy już kształt i model baterii do wanny, zwróćmy jeszcze uwagę na ostatni element: staranność wykonania urządzenia oraz materiały. Najlepszym surowcem na korpus i wylewkę baterii łazienkowej jest mosiądz. Warto dopytać sprzedawcy o jakość stopu, użytego do produkcji wybranego przez nas urządzenia. Sprytnym sposobem jest także porównanie wagi poszczególnych baterii – im cięższe urządzenie, tym grubsze posiada ścianki, a zatem tym dłużej będzie nam służyć. Ostatnim istotnym elementem jest głowica: ceramiczna zapewnia znacznie większą trwałość niż plastikowa.

Kupując baterię do wanny, należy dostosować ją do rodzaju instalacji hydraulicznej w domu. Warto kierować się także funkcjonalnością, oszczędnością użytkowania oraz trwałością urządzenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *