Kurzajki na stopach – w jaki sposób możesz się ich pozbyć?

podologa

Zadbane stopy sprawiają, że czujemy się pewnie i nie boimy się letniego obuwia. Niestety, czasami mimo starań, dbania o higienę oraz pielęgnację możemy zmagać się z problemami i dolegliwościami. Jedną z nich są kurzajki, czyli nieestetyczne zmiany skórne, które pojawiają się najczęściej na stopach i dłoniach. Leczenie kurzajek nie jest zadaniem łatwym, na szczęście w dzisiejszych czasach przynosi doskonałe efekty. Poznajmy skuteczne sposoby na leczenie kurzajek.

Czym są kurzajki?

Kurzajki to zmiany skórne, które najczęściej pojawiają się na dłoniach oraz stopach. Są wynikiem zarażenia się wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego. Kurzajki mogą mieć średnicę od kilku do nawet kilkunastu milimetrów. Są twarde, wypukłe i ciemniejsze niż reszta skóry. Zazwyczaj nie powodują dolegliwości bólowych gdy występują na dłoniach. Jeśli jednak kurzajki znajdują się na naszych stopach mogą powodować ból podczas chodzenia. Kurzajki są bardzo zaraźliwe – czasem wystarczy użycie tego samego ręcznika a nawet podanie ręki.

Domowe sposoby na pozbycie się kurzajek

Domowe sposoby na kurzajki działają, wymagają jednak cierpliwości. Nie da się za ich pomocą usunąć zmian w wciągu np. jednego dnia. Wśród nich wymienić możemy smarowanie zmian sokiem z mniszka lekarskiego lub jaskółczego ziela. Skuteczne jest również stosowanie kąpieli solankowych, które zmiękczają zmiany i pomagają w ich łatwiejszym usunięciu. Spora część osób stosuje olejek herbaciany oraz ocet jabłkowy.
Poza tym możemy również próbować samodzielnie usunąć kurzajki przy pomocy dostępnych w aptekach produktach takich jak maści czy sztyfty. W domowych metodach najważniejsza jest regularność – jeśli zależy ci na tym, by pozbyć się zmian koniecznie pamiętaj o smarowaniu ich każdego dnia. Tylko wtedy masz szansę odnieść sukces.

Leczenie pod okiem profesjonalisty podologa

Domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne. Dlatego też w przypadku zaawansowanych lub bolesnych zmian nie warto czekać na efekty samodzielnych działań. Udając się do podologa lub dermatologa możesz bowiem skutecznie usunąć kurzajki w sposób bezbolesny i efektywny. Specjalista może zaproponować usuwanie kurzajek za pomocą ciekłego azotu lub laserowe wycinanie. Obydwa zabiegi są całkowicie bezpieczne a przy tym przynoszą doskonałe efekty. Ceny zabiegów usuwania kurzajek nie są wygórowane – warto więc zdecydować się na tak skuteczną, profesjonalną pomoc.

O czym musisz pamiętać?

Kurzajki nie zawsze udaje się wyleczyć za pierwszym razem. Jeśli zmieniona chorobowo tkanka nie zostanie w pełni usunięta – kurzajka odrośnie. Co więcej, jeśli jesteśmy nosicielami wirusa HPV musimy liczyć się z tym, że zmiany mogą pojawić się ponownie nawet jeśli leczenie kurzajek będzie skuteczne. Dlatego też warto obserwować swoje ciało i działać od razu, gdy pojawią się niepokojące zmiany.

Podsumowując, kurzajki na stopach nie muszą być twoim problemem. W dzisiejszych czasach istnieje bowiem sporo skutecznych metod usuwania kurzajek, które sprawią, że twoje stopy odzyskają idealny wygląd. Przekonało się o tym już wiele osób zmagających się z tymi zmianami skórnymi. Warto dołączyć do tego grona i odzyskać pewność siebie.

Wpis powstał we współpracy ze specjalistami z Centrum Podologiczno-Medycznego Dermapes w Warszawie, do którego serdecznie zapraszamy na konsultacje związane z kurzajkami. Doświadczony personel pomoże dobrać odpowiednie metody leczenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *