Nietrafiony prezent – co z nim zrobić?

Nietrafiony prezent

Nieudany prezent to problem wielu osób. Nie zawsze o tym fakcie wypada informować osobę nas obdarowującą. Czasami trudno ukryć zmieszanie i udawać zadowolonych.

Jeśli jednak komuś to się uda, to nadal pozostaje sam z problemem. Nie zawsze mamy możliwość oddania rzeczy do sklepu lub wymiany na coś, co by nas ucieszyło. Co możemy zrobić z prezentem zalegającym w naszej szafie?

Najprostszym sposobem jest wystawienie nietrafionego podarunku na sprzedaż. Ryzykujemy oczywiście, że dowie się o tym osoba, od której go otrzymaliśmy. Najwięcej tego typu sytuacji ma miejsce w okolicy świąt Bożego Narodzenia. Na internetowych aukcjach pojawia się wówczas mnóstwo rzeczy nowych, czasami z metkami, których ceny są nawet o połowę niższe niż w momencie pierwotnego zakupu.

Innym sposobem jest odwiedzenie sklepu, w którym podarek został zakupiony. Zdarza się, że osoba dająca nam prezent informuje nas o możliwości jego wymiany. Dotyczy to głównie drogiej odzieży. W tym przypadku bardzo trudno trafić z rozmiarem ubrania lub gustem. Sprzedawcy mają obowiązek wymiany rzeczy lub jej przyjęcia z powrotem, gdyby okazała się nieodpowiednia. Jedynym warunkiem jest nieprzekroczenie odpowiedniego czasu od momentu zakupu oraz posiadanie paragonu. Z tym drugim jest zawsze problem, ponieważ nasz darczyńca prawdopodobnie nie będzie chciał, abyśmy dowiedzieli się o cenie podarunku. Jeśli jednak kupujemy prezent dla żony lub męża, warto zachować paragon.

Prezenty, które nie trafiły w gust odbiorcy, mogą zostać również przekazane innym osobom. Dobrze by było zrobić to za zgodą tego, kto nam je dał. Jeśli jest to bardzo bliska nam osoba, to z pewnością to zrozumie. Wiele osób ukrywa fakt puszczenia prezentu w tzw. drugi obieg i znajduje się potem w niekomfortowej sytuacji. Nie warto korzystać z tej metody zwłaszcza wtedy, gdy otrzymaliśmy podarunek od bardzo bliskiej osoby. Dlatego wybierając prezent np. dla męża, lepiej zrezygnujmy z kupna rzeczy, która może go nie ucieszyć.

Jeszcze innym rozwiązaniem, najmniej popularnym, choć najlepszym z możliwych jest oddanie otrzymanej rzeczy potrzebującym. Przekazanie pościeli, koca, sprzętu AGD, książek, czy też każdej innej rzeczy codziennego użytku na cele charytatywne nie będzie przez nikogo krytykowane. W domu dziecka lub w biednej rodzinie z pewnością znajdzie się osoba, która ucieszy się z podarunku bardziej od nas i dla której okaże się on czymś cennym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *